OZE w walce ze smogiem

Mieszkańcy całej Polski zmagają się z problemem smogu. To, czy i jak szybko uda niem się z nim uporać, zależy od naszych decyzji. Znaczącym czynnikiem będzie wybór sposobu ogrzewania domów.

Jak podaje najnowszy raport WHO aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej leży w Polsce. W większości z nich problemem jest smog, czyli zjawisko występujące na skutek koncentracji zanieczyszczeń powietrza, której sprzyjają pewne warunki atmosferyczne – np. bezwietrzna pogoda lub mgła. Brak widocznego smogu nie oznacza jednak, że powietrze jest czyste. Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest emisja pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z domowych pieców grzewczych oraz lokalnych kotłowni węglowych. W naszym kraju wciąż użytkowanych jest wiele kotłów na węgiel, niespełniających podstawowych standardów emisyjnych. Są one źródłem emisji niebezpiecznych dla zdrowia pyłów PM2,5 i PM10 oraz rakotwórczego benzopirenu. Aby uporać się z poważnym problemem, jakim jest zła jakość powietrza, powinnyśmy zadbać o to, aby dom, w którym mieszkamy był budynkiem zdrowym. Na rynku jest wybór alternatywnych sposobów ogrzewania domostw. Jednym z nich jest np. instalacja pomp ciepła.

Pompa ciepła pomaga w eliminacji smogu

Pompa ciepła jest jednym z urządzeń grzewczych korzystających z odnawialnych źródeł energii. Pozyskuje ona energię zakumulowaną w trzech niewyczerpalnych źródłach – powietrzu, gruncie lub wodzie, i przekształca ją w ciepło. Ogrzewanie domu pompą ciepła nie wiąże się ze spalaniem paliwa. Urządzenie to nie emituje więc żadnych spalin do atmosfery – jest więc bezpieczne dla środowiska oraz zdrowia ludzi. Pompa ciepła to nie tylko szansa dla środowiska i naszego zdrowia, ale przede wszystkim oszczędności dla domowego budżetu. Do ogrzania domu i wody użytkowej system grzewczy pobiera 80% energii z OZE a pozostałe 20% potrzebnych do działania sprężarki (mechanizmu, dzięki któremu uzyskujemy wysoką temperaturę) jest pobieranych z sieci.

Źródło: forsal.pl

Udostępnij:

Autor: Redakcja onOZE