Kolejny sukces Zgorzeleckiego Klastra Energii (ZKlaster) – przy niemieckiej granicy powstanie jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce! 46 MW z nowych źródeł fotowoltaicznych, należących do Zgorzeleckiego Klastra Energii, z wygraną aukcją URE.

Urząd Regulacji Energetyki podał właśnie wyniki aukcji z 15 listopada br, dotyczącej źródeł fotowoltaicznych i wiatrowych, o mocy do 1 MW. W ramach aukcji URE, członkowie Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej złożyli zwycięskie oferty, umożliwiające budowę i efektywną eksploatację źródeł fotowoltaicznych o łącznej mocy aż 46 MW. Co stanowi blisko 10% z wszystkich zwycięskich projektów. ZKlaster dysponuje drugim co do wielkości, obok  kontrolowanego przez Zygmunta SolorzaZespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA (ZE-PAK), kompleksem farm fotowoltaicznych w Polsce. Razem z poprzednimi 18MW daje to możliwość generacji 64MW w Klastrze.

“Musimy być świadomi, że inicjatywa klastrowa jest czymś nowym i większość polskich klastrów energii jest wciąż w fazie planowania i przygotowywania swoich projektów do realizacji. Zklaster jest pewnego rodzaju ewenementem, ponieważ w ramach naszej struktury skupiliśmy podmioty będące w posiadaniu projektów OZE już w pełni gotowych do realizacji. Potwierdzeniem tego jest zwycięstwo tych podmiotów w aukcji zorganizowanej przez URE w połowie listopada tego roku. 46MW nowych źródeł fotowoltaicznych, skupionych na obszarze jednego powiatu, z gwarancją ceny energii, gotowych do budowy w okresie nie przekraczającym 1 roku, to coś wyjątkowego w skali całego kraju. Zgorzelecki Klaster Energii zdecydowanie przechodzi „od słów do czynów” również w obszarze wytwarzania energii z OZE, co jest przecież osią każdej inicjatywy klastrowej w Polsce.” – Prezes Zarządu Zgorzeleckiego Klastra Energii, Albert Gryszczuk

Źródło: zklaster.org

Zostaw swoją odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *