Bakterie wytwarzające energię elektryczną.

Naukowcy z University of British Columbia (UBC) skonstruowali nowy rodzaj ogniwa fotowoltaicznego, “Hybrydowe tworzywo”, które zdolne jest do przetwarzania światła słonecznego na elektryczność. Nowatorskim rozwiązaniem w przypadku tych urządzeń jest fakt, że zamiast polegać na elektryce (jak większość ogniw fotowoltaicznych), panele te wykorzystują żywe bakterie do pozyskiwania energii.

Ogniwo fotowoltaiczne zasilane bakteriami działa efektywnie przy dobrym, jak i ograniczonym oświetleniu. Naukowcy z University of British Columbia uważają , że ta technologia mogłaby zachęcić do używania paneli słonecznych w tych częściach świata, gdzie dni słonecznych jest znacznie mniej niż pochmurnych.

Proces pozyskiwania energii w tym przypadku nazywany jest „biogenicznym”, gdyż tworzą go organizmy żywe i przewiduje się, że ta technologia mogłaby być w przyszłości tak samo wydajna, jak obecnie stosowane panele słoneczne.

Vikramaditya Yadav, profesor z UBC zaznacza, że uczyniony został znaczący postęp w kierunku uczynienia energetyki słonecznej bardziej ekonomiczną. Hybrydowe tworzywo, nad którym pracują, może być produkowane ekonomicznie i w sposób nienaruszający równowagi ekologicznej, a przy dostatecznej optymalizacji takie panele mogą działać z podobną wydajnością , co standardowe ogniwa fotowoltaiczne.

Zostaw swoją odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *