Na autostradzie A4 i trasie S8 staną ładowarki do samochodów elektrycznych. Dziś Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosić ma przetarg w tej sprawie – informuje “Rzeczpospolita”.

Przetarg ma dotyczyć postawienia stacji ładowania na trasie A4 między Wrocławiem a Katowicami oraz na S8 między Wrocławiem a Łodzią.

Ładowarki powstaną na 13 miejscach obsługi podróżnych (MOP), gdzie nie ma stacji paliw. Zaczną działać w przyszłym roku – po dwie na każdym MOP. Koszt jednej ładowarki to 270 tys. zł – informuje dziennik.

Jak czytamy, jeśli pilotaż się powiedzie, GDDKiA w 2021 roku ogłosi kolejne postępowanie. Obejmie ono budowę systemu ładowania na pozostałych autostradach i drogach ekspresowych z terminem pełnej funkcjonalności w roku 2023. Łączne nakłady na stacje na 159 rozpatrywanych MOP mogłyby, według dzisiejszych cen, sięgnąć 86 mln zł.

W rozmowie z gazetą rzecznik GDDKiA Jan Krynicki powiedział, że “pilotażowy przetarg jest pierwszym krokiem do celu, jakim jest uruchomienie punktów ładowania na wszystkich drogach szybkiego ruchu w naszym zarządzie”.

Kto postawi ładowarki?

Jak pisze “Rzeczpospolita”, dyrekcja prowadzi m.in. rozmowy w sprawie instalowania ładowarek na stacjach Orlenu i Lotosu. Obydwa koncerny zaczęły montować urządzenia pod koniec ubiegłego roku. Lotos w październiku uruchomił 12 punktów ładowania na autostradach A1 i A2 między Trójmiastem a Warszawą. To na razie test, ale w planach jest kolejnych 38 lokalizacji.

Z kolei w grudniu Orlen uruchomił pierwszą ładowarkę na swojej stacji w Siewierzu na trasie Katowice–Warszawa. Do końca pierwszego kwartału 2019 roku planuje oddać do użytku ok. 20 stacji szybkiego ładowania o mocy 50 i 100 kW – czytamy.

– W naszej zaktualizowanej strategii stawiamy m.in. na wdrażanie rozwiązań zeroemisyjnych. Jednym z nich jest program uruchomienia 150 stacji ładowania w miastach i przy trasach tranzytowych – mówi w rozmowie z “Rzeczpospolitą” Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy Orlenu ds. energetyki.

Źródło: pap

Zostaw swoją odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *