Wrocław pierwszym prawdziwym polskim Smart City

Termin Smart City kojarzy nam się z sieciami 5G. Jednak operatorzy i władze miast nie chcą czekać na standaryzację i wdrażanie nowej technologi. Dlatego organizacja 3GPP już jakiś czas temu opracowała standard, który pozwala na budowę Internetu Rzeczy na bazie infrastruktury sieci 4G LTE. Operatorzy mogą wybierać pomiędzy dwoma rozwiązaniami: LTE-M oraz NB-IoT. W Polsce pierwszym rozwiązaniem zainteresował się Orange. Natomiast drugie wdraża polski oddział T-Mobile. To samo robi Plus, który przymierza się do wdrożenia rozwiązań NB-IoT szwedzkiego producenta stacji bazowych (firma Ericsson).

Ericsson, mając wiedzę i doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań mobilnych, toruje drogę wdrożeniom SmartCity i IoT, w ramach przygotowań do wprowadzenia 5G. SmartCity oraz upowszechnienie IoT usprawni życie mieszkańców, poprawi standard ich życia i zwiększy atrakcyjność inwestycji. Dzięki sieci operatora komórkowego Plus, po raz pierwszy w Polsce zostanie wykorzystana technologia Narrow Band Internet of Things (NB-IoT) dostarczona w ramach rozwiązania Ericsson Radio System – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

Jak NB-IoT wpłynie na życie Wrocławian?

Na początku zostanie uruchomiony system monitoringu powietrza. Będzie on korzystać z czujników zamontowanych w parkach w różnych częściach miastach. Dzięki niemu Wrocławianie będą mogli zaplanować spędzenie wolnego czasu w najbardziej przyjaznym miejscu. Cechą szczególną systemu będzie przewidywanie zmian jakości powietrza z kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Ta sama platforma będzie podawać informacje o dostępności miejsc parkingowych. Kierowcy na pewno docenią to rozwiązanie i będą z niego często korzystać.

Wrocław jest otwarty na nowe inicjatywy poprawiające jakość życia mieszkańców i zapewniające zrównoważony rozwój gospodarczy. Dzięki nowym technologiom możemy udoskonalać przestrzeń miejską, tworząc tym samym miejsce przyjazne do pracy i życia. Cieszy mnie fakt, że rozpoczynamy projekt we współpracy z partnerami gwarantującymi wysoką jakość rozwiązań i rozwój nowoczesnej infrastruktury – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

To nie wszystko. Tauron i Ericsson pracują również nad rozszerzeniem funkcjonalności słupów oświetleniowych. Rozwiązanie to będzie testowane na ulicy Powstańców Śląskich. Firmy planują instalację modułów zliczających pojazdy, rowery, pieszych oraz dostosowujących natężenie światła do warunków zewnętrznych.

Dodatkowo firmy myślą o montażu czujników IoT we wrocławskich śmietnikach. Miałyby one monitorować poziom zapełnienia koszy znajdujących się na przystankach i skrzyżowaniach. Dzięki temu firma odpowiedzialne za ich opróżnianie mogłaby efektywniej wykonywać powierzone zadanie. Natomiast mieszkańcy powinni rzadziej obserwować przepełnione śmietniki.

Źródło: speedtest.pl

Udostępnij:

Autor: Redakcja onOZE