Od stycznia 2020 roku na polskich drogach pojawią się auta z zielonymi tablicami rejestracyjnymi. Będą one wydawane właścicielom samochodów elektrycznych lub napędzanych wodorem.

Zbliżająca się zmiana to efekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W dokumencie czytamy, że “pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem posiadają tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu”. Z kolei cyfry i litery pozostaną w kolorze czarnym.

Auta elektryczne otrzymają także inne naklejki – z czerwoną obwódką dla samochodów elektrycznych i żółtą dla wodorowych. Zmiany nie będą dotyczyć natomiast samochodów hybrydowych.

Zielone tablice rejestracyjne w Polsce
Zielone tablice rejestracyjne mają wyeliminować sporo problemów. Na przykład – przy korzystaniu z buspasów – kierowcy i policjanci będą wiedzieć, że poruszamy się samochodem elektrycznym i mamy prawo jechać tym pasem. Tak samo w przypadku wjeżdżania do strefy czystego transportu. Podobnie będzie z darmowym parkowaniem – kontrolerzy od razu będą wiedzieć, że dany samochód jest zwolniony w opłat.

Jak czytamy w projekcie resortu infrastruktury, właściciele aut elektrycznych, którzy już zarejestrowali swój samochód, nie będą mieli obowiązku wymiany tablic. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku.

Źródło: businessinsider.com.pl

Zostaw swoją odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *