Nissan e.dams uzyskuje najlepszy wynik w Formule E w Monako

Nissan e.dams uzyskał najlepszy wynik w Formule E w E‑prix Monako. Dwa samochody zespołu znalazły się w pierwszej piątce, a Oliver Rowland stanął na podium.

Rowland zajął drugie miejsce po ukończeniu wyścigu ze stratą zaledwie 0,201 sekundy do zwycięzcy, a Sebastien Buemi powiększył imponujący dorobek punktowy zespołu, przekraczając linię mety jako piąty.

Nissan e.dams zakończył dzień z 31 punktami — to więcej niż jakikolwiek inny zespół w trzecim europejskim wyścigu sezonu.

Nissan wykorzystuje Formułę E do prezentowania możliwości swojej technologii samochodów elektrycznych, stanowiącej ważny element wizji Nissan Intelligent Mobility.

Debiutujący w Formule E Rowland okazał się najlepszy spośród szóstki kierowców w sesji Super Pole ustalającej kolejność na starcie. Ostatecznie jednak, po uwzględnieniu kary z poprzedniej rundy w Paryżu oraz kary nałożonej już w Monako na Mitcha Evansa, Rowland wystartował z trzeciej pozycji. Buemi, jego kolega z zespołu, startował jako piąty, przy czym obaj kierowcy dynamicznie weszli w pierwszy zakręt.

Rowland wysunął się na drugie miejsce po ośmiu minutach wyścigu i resztę czasu na torze spędził siedząc na ogonie ostatecznego zwycięzcy, którym był Jean-Eric Vergne. W ostatnich momentach walka toczyła się dosłownie o cale, ale w końcu Brytyjczyk po znakomitym występie przekroczył linię mety jako drugi.

Buemi nawiązał ostrą rywalizację z Felipe Massą po zaatakowaniu go już na pierwszych okrążeniach. Następnie musiał przejść do defensywy, aby utrzymać swoją pozycję aż do flagi z szachownicą — opierając się jedocześnie potężnej presji ze strony kilku rywali.

Nie był to tor, na którym moglibyśmy spodziewać się wiele po naszym sprzęcie, ale wyjazd z Monako z pole position, miejscem na podium, dwoma samochodami w pierwszej piątce i największą zdobyczą punktową spośród wszystkich zespołów to niesamowity wynik” — powiedział Michael Carcamo, globalny dyrektor ds. sportu samochodowego w firmie Nissan.

Paryski weekend był ciężki, więc powrót dobrej passy w Monako jest nagrodą dla wszystkich osób w zespole, które intensywnie pracują nad doskonaleniem naszych zasobów”.

W Mistrzostwach Formuły E ABB FIA czekają nas jeszcze dwa wyścigi w Europie: w Berlinie oraz w szwajcarskim Bernie. Finał sezonu odbędzie się w lipcu w Nowym Jorku.

Zespół dał dziś z siebie wszystko i każdy powinien być bardzo dumny z tego, co osiągnęliśmy” — powiedział szef zespołu Nissan e.dams, Jean-Paul Driot.

Co weekend zmagamy się z niezwykle trudnymi przeciwnikami, a ten wynik jest dla nas kolejnym etapem w dążeniu celu, czyli do pierwszego miejsca na podium dla Nissan e.dams.” 

WYPOWIEDZI KIEROWCÓW

Oliver Rowland

Paryż mocno nas rozczarował, więc dzisiejszy powrót dobrej passy — mimo kary, która zaważyła na naszej kolejności na starcie — był bardzo satysfakcjonujący.

Dzisiaj liczyło się przede wszystkim zarządzenie energią. Przez cały wyścig bardzo tego pilnowałem, aby zachować sobie jej zapas na finiszu.

Ryzyko to opłaciło się na ostatnich okrążeniach. Prawdopodobnie miałem szansę pójść na całość i zaatakować Jean-Erica (Vergne) po wewnętrznej lub zewnętrznej, ale musieliśmy się postarać o punkty i nagrodę przed Berlinem.

Z niecierpliwością czekam na kolejne wyścigi, ponieważ stajemy się coraz silniejsi, co dobrze wróży na resztę sezonu”.

Sebastien Buemi

Mam za sobą ciężką bitwę, ale zespołowi udało się zdobyć cenne punkty. Dobrze wystartowałem i byłem tuż za Oliverem, ale nie mogłem sobie pozwolić na kontakt z kolegą z zespołu.

Zużyłem mnóstwo energii, atakując Felipe (Massę), więc potem musiałem zacząć ją oszczędzać. Jest to tym trudniejsze, gdy trzeba bronić się na wewnętrznej linii, która nie jest optymalna, jeżeli chodzi o uzyskanie najlepszego czasu okrążenia.

Później udało mi się uzyskać nieco większy odstęp i mogłem zaliczyć kilka naprawdę dobrych okrążeń. Dzisiaj liczyło się jak najlepsze wykorzystanie tego, co już zdobyliśmy. Trochę rozczarowałem się swoim występem w Super Pole, po którym musiałem stoczyć ciężką walkę”.

Źródło: poland.nissannews.com

Udostępnij:

Autor: Redakcja onOZE