Niepokojące dane o smogu w Polsce

Z okazji Światowego Dnia Środowiska Deloitte wspólnie z InnoEnergy opublikowali raport pt. Czyste powietrze jako wyzwanie. Transport i ogrzewnictwo jako rozwiązania na rzecz czystszego powietrza. Nie jest niespodzianką, że Polska znalazła się w czołówce krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem i jedziemy na mocnym długu ekologicznym.

Co roku Unia Europejska płaci za smog około 2,9 proc. wygenerowanego na jej terenie PKB. Tylko w przypadku Polski to 111 mld zł rocznie. Zanieczyszczone powietrze w oczywisty sposób wpływa na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców i jest jedną z przyczyn chorób, m.in. układu oddechowegoIch zdaniem dane wskazują, że zła jakość powietrza odpowiada również za przedwczesną śmierć co dziesiątego człowieka na świecie, a w samej Europie corocznie za ponad 400 tys. przedwczesnych zgonów. Wzrost pyłu PM10 o 100 jednostek u 5- letniego dziecka powoduje skrócenie jego życia średnio o około 2,3 roku. Przez smog obniża się także produktywność pracy. Komisja Europejska szacuje, że całkowite koszty zewnętrzne związane z oddziaływaniem smogu na zdrowie w 2020 r. wyniosą pomiędzy 243 mld a 775 mld euro.

Polska coraz bardziej zadłużona.

5 czerwca została również ogłoszona data Światowego Długu Ekologicznego. Powiększamy go od 1970 roku, kiedy to po raz pierwszy został przekroczony roczny budżet zasobów naturalnych przeznaczonych do wykorzystania przez człowieka.

Przodują w tym kraje rozwinięte. Według ekspertów Deloitte, gdyby wszyscy ludzie żyli na poziomie, jaki oferują kraje o wysokich dochodach, to konsumowalibyśmy blisko cztery razy więcej zasobów niż jest dostępnych.

Według Global Footprint Network (GFN), organizacji, która opracowała wskaźnik śladu ekologicznego (mierzący zapotrzebowanie ludzkości na zasoby naturalne oraz przestrzeń konieczną do zaabsorbowania emisji dwutlenku węgla z wykorzystania paliw kopalnych), w ubiegłym roku globalnie w okres długu wkroczyliśmy już 1 sierpnia. Oznacza to, że w ciągu 212 dni skonsumowaliśmy zasoby, które powinny wystarczyć na cały rok.

Irena Pichola, Partner, Lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej, Deloitte zwraca uwagę, że wysoki deficyt ekologiczny jest kontynuacją długoterminowego trendu. Po raz pierwszy dzień długu ekologicznego wypadł 29 grudnia. 50 lat później – kwartał wcześniej.

W tym roku Polacy na koszt Ziemi żyją już od 15 maja, o cztery dni wcześniej niż w 2018 r. Najwcześniej swój dług zaciągnęły Katar i Luksemburg, odpowiednio 11 i 16 lutego.

Źródło: spidersweb.pl

Udostępnij:

Autor: Redakcja onOZE