Ekologia wśród kluczowych trendów oddziałujących na branżę chemiczną w Polsce

Wśród kluczowych trendów, które najbardziej oddziałują na funkcjonowanie i przyszłość branży chemicznej jest ekologia i zachowania ekologiczne – powiedział dr inż. Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego i główny organizator Kongresu Chemii Polskiej.

Tematykę tegorocznego VI Kongresu Chemii Polskiej, która odbyła się 5-6 czerwca w Płocku zdominowały dyskusje poświęcone potrzebom i wyzwaniom stojącym przed rozwojem tego strategicznego sektora polskiej gospodarki.Zdaniem Zielińskiego jednym z kluczowych trendów, które najbardziej oddziałują na funkcjonowanie i przyszłość branży chemicznej jest ekologia i zachowania ekologiczne. „To główny trend, do którego już dzisiaj musimy się dostosowywać, bo takie będą wymagania nie tylko regulacyjne, ale też klientów” – podkreślił prezes PIPC.

Jego zdaniem drugim istotnym trendem jest rozwój przemysłu 4.0. „Można powiedzieć, że to temat trochę odległy, ale nie do końca, bo już wiele systemów funkcjonuje i one dziś przynoszą z perspektywy, chociażby kosztów i usprawnień operacyjnych zdecydowany skok cywilizacyjny, ale też szanse poszukiwania nowych rozwiązań, w tym także ekologicznych” – wyjaśnił Zieliński.

Szef PIPC wymienił też podejście proinnowacyjne. W jego ocenie innowacja będzie nadal trendem, choć jak zaznaczył „wydaje się, że jest to element nierozłączny chemii, to dzisiaj ona nabiera zupełnie nowego kształtu”.Według Zielińskiego ważnym elementem oddziałującym na branżę chemiczną będą też uwarunkowania geopolityczne. Wskazał tu m.in. na obecną wojnę handlową USA i Chin, która wpłynie na bilans produktowy na rynku światowym. „Europa dzisiaj tą wojną obrywa, dostając tańsze produkty z Chin. Czyli zwiększa się ekspozycja na konkurencyjność, następuje umacnianie się tej konkurencyjności w geopolityce” – podsumował prezes PIPC.

Źródło: pap

Udostępnij:

Autor: Redakcja onOZE