Smart City: Inteligentna technologia LED redukuje emisję CO2

Inteligentna technologia LED to natychmiastowe korzyści, pośród których niższe rachunki za prąd i związana z tym redukcja emisji CO2 stanowią solidny początek.

Technologia LED, przy pomocy której miasta na całym świecie modernizują oświetlenie to współczesna rewolucja, którą można przyrównać do pojawienia się pierwszych lamp ulicznych zasilanych energią elektryczną. To generacyjna inwestycja, bo przecież stawiane obecnie maszty będą nam służyć kilkadziesiąt lat, w trakcie których dziś jeszcze niewyraźne pojęcie inteligentnego miasta przyszłości stanie się standardem życia naszych dzieci.Inwestycja w architekturę oświetlenia niesie ze sobą natychmiastowe korzyści. Najważniejsze z nich to niższe rachunki za prąd, ale także wzrost bezpieczeństwa i zadowolenia mieszkańców, oddawanie miastu całych zapomnianych kwartałów ulic, parków, czy skwerów, które dzięki przemyślanemu projektowi oświetleniowemu mogą otrzymać nowe życie. Dodatkowo odpowiednio zaprojektowane oświetlenie wzmacnia gospodarki miast dzięki przedłużaniu aktywności mieszkańców i turystów tam, gdzie się tego oczekuje.

Integralną częścią smart city jest inteligentny i energooszczędny system miejskiego oświetlenia. Zgodnie z danymi NFOŚiGW w Polsce znajduje się około 3,3 mln lamp ulicznych, z których 60-65 proc. stanowią lampy sodowe (pozostałe to m.in. lampy rtęciowe, żarowe i neonowe). Oświetlenie w miejscach publicznych co roku pochłania w Polsce ponad 1500 GWh – jest mało wydajne i drogie w utrzymaniu, a dodatkowo odpowiada za znaczną część emisji CO2. Dlatego wiele gmin już zdecydowało bądź ma w planach wymianę oświetlenia – na taki krok zdecydowały się już m.in. Gdańsk, Kielce, Legnica, Szczecin i Kraków.Systemy Inteligentnej technologii LED mogą pomóc miastom w redukcji emisji CO2 o ponad 60% tym samym zbliżając nas do realizacji wyznaczonych przez ONZ celów zrównoważonego rozwoju.

Udostępnij:

Autor: Redakcja onOZE