Emilewicz: Program Czyste Powietrze wymaga korekty

Mamy 22 tys. pozytywnie rozpatrzonych wniosków o wymianę pieców – powiedziała w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że trzeba zrobić korektę programu Czyste Powietrze.


„W tym tygodniu wicepremier Jacek Sasin zaalarmowany listem z Komisji Europejskiej m.in. w sprawie programu Czyste Powietrze wezwał nas na spotkanie” – powiedziała w TVN 24 Emilewicz. Dodała, że ubóstwo energetyczne jest jednym z głównych powodów tzw. niskiej emisji w Polsce i dlatego został uruchomiony program czyste powietrze, który ma służyć termomodernizacji i wymianie kotłów. Jak zaznaczyła w Polsce jest 4 mln domów jednorodzinnych. „Nie idzie(to) tak szybko jak powinno, dlatego w tym tygodniu zwołane jest alarmistyczne spotkanie przez wicepremiera (Jacka – PAP) Sasina, gdzie będziemy ten program przemodelowywać” – dodała.
Emilewicz zaznaczyła, że Komisja w liście zwróciła uwagę na konieczność zmiany dystrybucji środków na realizację programu Czyste powietrze w kolejnej perspektywie budżetowej.

Szefowa resortu przedsiębiorczości pytana o zablokowanie przez Polskę zapisów końcowych ze szczytu o neutralności klimatycznej do 2050 powiedziała, że to nie jest tak, że premier „zablokował” politykę klimatyczną Unii Europejskiej, tylko „zaprezentował stanowisko rządu żeby dostosować cele do możliwości”.


„My poważną dyskusję europejską na ten temat dopiero zaczynamy. Ona będzie się toczyła jesienią, wiosną przyszłego roku i będzie busolą zmian dla nowej KE” – powiedziała.

Więcej na: biznesalert.pl

Udostępnij:

Autor: Redakcja onOZE