Czy samorządy przejmą program “Czyste Powietrze”?

Szesnaście samorządów włączy się do programu „Czyste powietrze” na Dolnym Śląsku. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce przeznaczyć na wymianę starych pieców w regionie prawie 24 mln zł. Dzięki pomocy samorządowców mieszkańcy szybciej otrzymają dofinansowanie.

Ruszył pilotażowy program „Czyste powietrze”, w który zaangażują się samorządowcy. Urzędnicy WFOŚiGW chcą w ten sposób usprawnić przyznawanie dotacji mieszkańcom na wymianę starych, kopcących pieców.

– Obecnie wnioskodawcy nie będą musieli zwracać się bezpośrednio do WFOŚiGW, a bliżej. Będą mogli pojechać do swojej gminy i tam złożyć potrzebny wniosek – zapowiada Łukasz Kasztelowicz, prezes Funduszu we Wrocławiu.

Szesnaście samorządów otrzyma na ten cel prawie 24 mln zł. Wcześniej miasta, np. Bierutów, same współfinansowały wymianę pieców. Rządowy program „Czyste powietrze” pozwoli przyznać dotację większej liczbie mieszkańców.

– Mamy problem właśnie z zanieczyszczeniem powietrza. Mamy problem niskiej emisji. To są niskie zabudowania. Piece węglowe, głównie stare „kopciuchy”. Dlatego każde środki, które możemy tutaj przeznaczyć na wymianę tych „kopciuchów”, to jest oczywisty zysk dla naszej gminy, dla naszego miasteczka – uważa Piotr Sawicki, burmistrz Bierutowa.

Zobacz także: Zwolanie ZWZ Energi

Z programu „Czyste powietrze” tylko na Dolnym Śląsku skorzysta ok. 200 tys. mieszkańców. Wysokość dofinansowania będzie zależała od dochodów osoby składającej wniosek.

– Od 30% to jest ten najmniejszy próg. Obecnie progi jeszcze w tej najbardziej dochodowej grupie dzielą się na próg 18% i 12%, natomiast później te progi rosną – w miarę, jak te dochody są niższe. Do aż 90% wsparcia bezzwrotnego – dodaje Kasztelowicz.

Wśród osób, które chciałyby zainstalować w swoim domu nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie centralne, jest pani Jadwiga. Nie stać jej na taką inwestycję. Szansą jest rządowy program.

– My oboje z mężem na emeryturach. Ja mam 1,3 tys. zł emerytury plus renty, więc nie stać mnie na ogrzewanie. Mam tylko jeden piec, a tam ogrzewa się tylko tym – zauważa Jadwiga Kowalczyk z Wrocławia.

Ekolodzy ze Stowarzyszenia „Dolnośląski Alarm Smogowy” chwalą program, choć – ich zdaniem – z dotacji powinni korzystać wszyscy, a nie tylko właściciele domów jednorodzinnych.

– Na Dolnym Śląsku problem z smogiem mamy przede wszystkim w centrach miejscowości. Nie tylko we Wrocławiu w obrębie zabudowań kamienicznych, ale też w tych małych miejscowościach – mówi Krzysztof Smolnicki z DAS.

Do „Czystego powietrza” w ciągu najbliższych tygodni będą dołączać kolejne gminy. Rząd na program chce przeznaczyć w ciągu dziesięciu lat 103 mld zł.

Źródło: wroclaw.tvp.pl

Udostępnij:

Autor: Redakcja onOZE