BirdBlocker – ochrona dachowych paneli fotowoltaicznych przed ptakami

Ptaki mogą budować gniazda pod dachowymi panelami fotowoltaicznymi, co może powodować uszkodzenia paneli i systemu PV. Na przeciw temu wyszła holenderska firma BirdBlocker, która zaprojektowała i stworzyła system ochronny. BirdBlocker we współpracy z firmą Van der Valk Solar Systems planuje wejście na rynek brytyjski.

Dachowe panele fotowoltaiczne muszą być chronione przed ptakami, które mogą zagnieździć się pod panelami, powodując zmniejszenie wydajności paneli gdy naturalna wentylacja pod panelami jest ograniczona przez gałązki i inne materiały gniazdowe. Im cieplejsze są ogniwa słoneczne w panelach, tym niższa wydajność (współczynnik temperaturowy). Istnieje nawet zwiększone ryzyko pożaru. Gałązki, których używają ptaki, mogą również powodować zadrapania na tylnej ściance panelu, co może powodować problemy z upływem ziemi i wnikaniem wilgoci, co spowoduje degradację ogniw słonecznych i ostatecznie spowoduje awarię panelu.

Po zainstalowaniu BirdBlocker, szansa na zagnieżdżenie się ptaków pod panelami PV zostanie zminimalizowana. System BirdBlocker można umieścić na krawędziach większości paneli fotowoltaicznych i jest on praktycznie niewidoczny. Jest to najbardziej opłacalne, podczas gdy instalator instaluje nowe panele fotowoltaiczne. System BirdBlocker nadaje się dla większości rodzajów dachówek.

BirdBlocker jest sprzedawany na metry bieżące i może być łatwo przycięty na wymiar za pomocą dużych nożyczek lub obcinaków do drutu. Zawiera 7 klipsów ze stali nierdzewnej do montażu. Birdblocker nie może być przykręcany ani przyklejany.

Produkt można zamówić on-line na stronie: https://birdblocker.nl/. Koszt metra bieżącego (wraz z klipsami montażowymi) to ok 14zł/netto.

Źródło: birdblocker.nl

Udostępnij:

Autor: Redakcja onOZE