Nissan LEAF w symbiozie z Domem Optymalnym

Elektromobilność to nie tylko samochody elektryczne, ale także cały otaczający je ekosystem. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom samochód bezemisyjny może już teraz z powodzeniem funkcjonować w symbiozie z budynkiem mieszkalnym. Doskonałym przykładem jest współdziałanie Nissana LEAF z Domem Optymalnym zaprojektowanym przez wybitnego polskiego architekta, Roberta Koniecznego.

Ekologiczna mobilność to trend, jaki dziś przyświeca motoryzacji na świecie. Nissan już dawno obrał drogę ku rozwojowi elektromobilności i konsekwentnie tę wizję promuje i wdraża. Ucieleśnieniem tej koncepcji jest elektryczny LEAF, który jednocześnie jest ikoną Nissan Intelligent Mobility, czyli przyjętej przez japońskiego producenta wizji dotyczącej sposobu prowadzenia samochodu, źródeł jego napędu oraz jego integracji z otoczeniem.

Doskonałym przykładem integracji Nissana LEAF z otoczeniem, a także dowodem na to, że firma stale angażuje się w działania promujące elektromobilność, jest partnerstwo przy projekcie Domu Optymalnego.

Architekt Robert Konieczny (KWK Promes), zdobywca wielu prestiżowych polskich i międzynarodowych nagród, autor typologii domu Autorodzinnego (prezentującego garaż jako równoprawną część budynku), zaprojektował Dom Optymalny, który jest odzwierciedleniem wizji symbiozy domu z samochodem bezemisyjnym.

Dla wszystkich, którzy planują kupno czy budowę własnego domu, duże znaczenie ma zapewnienie miejsca dla samochodu. Dom Optymalny został stworzony tak, by można było wygodnie i ekonomicznie korzystać także z auta elektrycznego. Zastosowano tu koncepcję domowej stacji ładowania, pozyskującą energię elektryczną z lokalnej minielektrowni. Dom posiada duży skośny dach skierowany na południe, który jest idealnym miejscem do łatwego i estetycznego montażu paneli fotowoltaicznych PV o łącznej mocy do 14 kW. Pozyskana w ten sposób czysta energia może posłużyć do zasilania nie tylko urządzeń domowych, ale także do ładowania elektrycznego Nissana LEAF.

Idąc o krok dalej – w przypadku zamontowania w domu ładowarki Vehicle-to-Grid istnieje możliwość wykorzystania energii zgromadzonej w akumulatorach Nissana LEAF do zasilania urządzeń domowych, traktując samochód jako magazyn energii.

System Vehicle-to-Grid (V2G) umożliwia połączenie pojazdu z siecią elektroenergetyczną i zasilenie domu za pośrednictwem energii zmagazynowanej w akumulatorach Nissana LEAF. Wpływa to bezpośrednio na optymalizację wykorzystania energii w gospodarstwie domowym, a co za tym idzie tworzy realną perspektywę obniżenia rachunków.

Dom Optymalny spełnia pięć istotnych zadań energetycznych, do których zaliczają się: zapewnienie ciepła zimą, zapewnienie chłodu latem, prawidłowa wentylacja, wystarczająca ilość światła dziennego i dobre światło sztuczne oraz wykorzystanie lokalnie wytwarzanego prądu na potrzeby budynku. W projekcie Roberta Koniecznego każde z tych zadań energetycznych zaplanowano na dwóch kolejno następujących po sobie etapach: rozwiązań budowlanych (tzw. low-tech) oraz rozwiązań zaawansowanych technologicznie (high-tech), wspomagających rozwiązania budowlane.

“Pracę nad projektem Domu Optymalnego poprzedziliśmy wieloma rozmowami z inwestorami, którzy budują lub planują budowę domu jednorodzinnego. Chcieliśmy poznać ich potrzeby i oczekiwania. Okazały się one różnorodne, ale kilka życzeń powtarzało się nieustannie – między innymi miejsce dla samochodu” – powiedział architekt Robert Konieczny.

„Zadanie nasze polegało na uwzględnieniu tych życzeń, a jednocześnie stworzeniu domu oszczędnego w formie, spokojnego, ponadczasowego, który będzie wzbogacał pejzaż, a nie niszczył go, jak to się teraz często dzieje. Zewnętrze Domu Optymalnego jest spokojne i eleganckie w formie i służy dodatkowo pozyskiwaniu i zatrzymywaniu energii z otoczenia. Lokalna produkcja energii to prawdopodobnie nasza przyszłość. Czysta energia może służyć zasileniu samochodu elektrycznego, który nie brudzi, dzięki czemu garaż staje się strefą mieszkalną, przedłużeniem domu” – dodał Konieczny.

Dla Nissana, który już od dekady konsekwentnie wdraża strategię popularyzacji i rozwoju bezemisyjnej mobilności, kooperacja modelu LEAF z Domem Optymalnym idealnie wpisuje się w obraną przez markę wizję rozwoju motoryzacji.

„Cieszymy się, że powstał projekt domu, który może w pełni współdziałać z bezemisyjnym Nissanem LEAF. To kolejny dowód na to, że można i należy dążyć do rozwiązań, które są bezpieczne dla środowiska i wykorzystują ekologiczne zasoby pozyskiwania energii” – powiedziała Dorota Pajączkowska, PR Manager polskiego oddziału Nissan Sales CEE.

Nissan LEAF jest pierwszym samochodem zeroemisyjnym, którego łączna sprzedaż na świecie przekroczyła 400 000 egzemplarzy. W ubiegłym roku LEAF był najchętniej kupowanym samochodem elektrycznym w Europie, w tym w Polsce, a także najlepiej sprzedającym się samochodem osobowym we wszystkich segmentach w Norwegii.

Sponsorowane: Salon kosmetyczny Wrocław, elewacje Wrocław, tynki maszynowe Wrocław

Udostępnij:

Autor: Redakcja onOZE