Jaka jest główna przyczyna pożarów lasów na Syberii?

Większość ognisk pożarów na Syberii jest położonych wzdłuż dróg, co wskazuje na nieostrożne obchodzenie się z ogniem jako przyczynę klęski żywiołowej – powiedział wiceszef Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji Igor Kobziew.

„Większość pożarów wybuchała w pobliżu dróg” – powiedział Kobziew na naradzie roboczej w Dumie Państwowej w związku z sytuacją z pożarami lasów w Kraju Krasnojarskim, obwodzie irkuckim i wielu regionach Buriacji.

Jak podkreślił, świadczy to o nieostrożnym obchodzeniu się z ogniem. Resort przeprowadził analizę miejsc, gdzie występowały tzw. suche burze i ustalił, że główną przyczyną pożarów były nie one, a czynnik ludzki.

Tymczasem zdaniem pełniącego obowiązki kierownika Federalnej Agencji Gospodarstwa Leśnego „Rosleschoz” Michaiła Klimowa, główną przyczyną pożarów w kontrolowanych strefach (strefy, gdzie gaszenie pożarów nie jest konieczne i jest prowadzone na podstawie decyzji lokalnych organów władzy) były jednak tak zwane suche burze.

Przed tygodniem nad Syberią i innymi regionami Rosji zawisła mgła z zapachem spalenizny. Wschodni wiatr rozciągnął zamglenie na terytorium Chakasji, Kraju Ałtajskiego, obwodów kemerowskiego, nowosybirskiego, omskiego i tomskiego ze strony rejonu ewenkijskiego Kraju Krasnojarskiego.

Według oficjalnych danych z 5 sierpnia powierzchnia pożarów lasów w Rosji, które mają miejsce w trudnodostępnych rejonach i gdzie zakończono lub zawieszono aktywne gaszenie, wynosi ok. 2,3 mln ha.

Stan wyjątkowy został wprowadzony w obwodzie irkuckim i Kraju Krasnojarskim, w dwóch rejonach Buriacji i pięciu rejonach Jakucji.

Wcześniej premier Dmitrij Miedwiediew zlecił gubernatorom wzięcie sytuacji z pożarami pod osobistą kontrolę.

Źródło: sputniknews.com

Udostępnij:

Autor: Redakcja onOZE