2 sierpnia w miejscowości Ligotka Gmina Prusice  odbyło się uroczyste otworzenie Elektrowni Słonecznej o mocy 0,5 MW.

z lewej Prezes WFOŚ i GW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz, po środku Prezes Perpetum Energia Sp z o.o. Grzegorz Stankiewicz ,z prawej Burmistrz Prusic Igor Bandrowicz

– Działanie nowej elektrowni słonecznej ograniczy emisję gazu cieplarnianego CO2 o ponad pół tysiąca ton na rok. Do powietrza trafi też mniej pyłów i dwutlenku siarki – mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Nowa inwestycja w miejscowości Ligotka to 1784 paneli o mocy 280 W każdy. Łączna moc instalacji wynosi ok. pół tysiąca KW. Panele zostały zainstalowane na działce o powierzchni ponad hektara.

– Moc elektrowni pozwoliłaby zaopatrzyć w energię elektryczną 33 piętrowy wieżowiec – mówi Łukasz Kasztelowicz. Wysokość wsparcia z WFOŚiGW we Wrocławiu to ponad milion złotych a wartość całego zadania wyniosła ponad 1,8 mln złotych.

– Farma powstała dzięki sfinansowaniu jej w 80 proc. przez WFOŚiGW we Wrocławiu. Fundusz udzielił 10 letniej pożyczki o stałej stopie oprocentowania 2,75 proc. w skali roku. Na dzisiaj jest to najlepszy produkt finansowy na rynku i żaden bank nie ma oferty konkurencyjnej do takiej pożyczki – ocenia Grzegorz Stankiewicz, Prezes Perpetum Energia Sp. z o.o. z Zajączkowa. Energia elektryczna wytworzona dzięki promieniowaniu słonecznemu czyli z Odnawialnego Źródła Energii będzie wysyłana do sieci energetycznej.

– Gdyby użyć czystą energię wyprodukowaną na farmie w ciągu roku do napędu aut elektrycznych, to zasiliłaby ona 100 takich pojazdów, które rocznie przejeżdżają dystans 30 tys. km – ocenia Grzegorz Stankiewicz.

Spółka Perpetum Energia wygrała aukcje na sprzedaż energii elektrycznej z OZE ogłoszone przez Urząd Regulacji Energetyki i ma zapewniony odbiór energii przez okres 15 lat przez Tauron Sprzedaż. Fotowoltaiczna farma, poza bieżącymi przeglądami jest bezobsługowa. Teren elektrowni jest monitorowany panoramicznymi kamerami przez całą dobę.
Spółka Perpetum Energia planuje realizację nowych elektrowni na terenie gminy Prusice.

Zostaw swoją odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *