Sawicki: „Mój Prąd” z poślizgiem?

Biznes Alert: Program „Mój Prąd”, czyli dotacje do własnych mikroinstalcji OZE, ruszy najwcześniej na początku września. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które mają służyć pomocą przy wypełnianiu wniosków, wiedzą niewiele więcej ponad to, co ogłoszono w lipcu. Instytucje rozkładają ręce i kierują do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Każdy, kto chce złożyć wniosek, musi zrobić to osobiście w Warszawie lub wysłać go pocztą. Czy program ruszy przed wyborami? Niezależnie od tego przygotowaliśmy klika wskazówek, co zrobić, aby uzyskać dotację, kiedy już będzie to możliwe – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.

Zielony miliard na OZE dla Kowalskiego

Podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) 23 lipca, premier RP, Mateusz Morawiecki oraz ministrowie środowiska – Henryk Kowalczyk i energii – Krzysztof Tchórzewski poinformowali o założeniach nowego programu dedykowanego mikroinstalacjom OZE. Ma on zostać uruchomiony na przełomie sierpnia i września. Państwo przeznaczy dotacje w wysokości do 5 tys. zł na mikroinstalacje OZE. Program skierowany jest do gospodarstw domowych, w szczególności z terenów słabiej zurbanizowanych. Rząd chce, aby w ten sposób powstało 200 tys. nowych prosumentów. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł.

Dotacja będzie wynosić do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 50 procent poniesionych kosztów. Jedynym dokumentem, który będzie uprawniał do dotacji jest umowa z zakładem energetycznym. Dokument pochodzący z takiego zakładu będzie dotyczył specjalnego licznika umożliwiającego dwustronną wymianę energii elektrycznej. Urządzenie pomoże przeliczać energię przesyłaną w obie strony w zależności od zapotrzebowania. Dofinansowanie dotyczy instalacji między 2-10 kW. Jak wyliczał minister energii, średnie gospodarstwo domowe ma roczne zapotrzebowanie na moc w wysokości 2,85 kW, co zamienia się na 2,5 MWh energii elektrycznej.

Taka instalacja kosztuje średnio 15-18 tys. zł, a my dajemy wsparcie w wysokości do 5 tys. – inwestycja zwróci się w ciągu 3-5 lat. Pieniądze będą rozdysponowane zgodnie z kolejnością zgłoszeń, tak aby wyczerpać liczbę 200 tys. prosumentów. Wnioski należy składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w Warszawie.

Więcej na biznesalert.pl

Udostępnij:

Autor: Redakcja onOZE