Tchórzewski: Idziemy w OZE, bo nas na to stać

Biznes Alert: – W tej chwili otwieramy się mocno na energetykę odnawialną i prosumencką, ponieważ uzyskaliśmy pewność energetyczną w postaci rynku mocy. Dzięki temu stać nas na rozwój odnawialnych źródeł energii – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Równowaga między OZE a źródłami konwencjonalnymi
Tchórzewski zauważył, że każdy oczekuje w tej chwili bezpieczeństwa energetycznego: – Wszyscy mają coraz większe wymagania co do stałości i wolumenów dostaw energii elektrycznej. Szeroko pojęty sektor energetyczny jest zawsze w trudnej sytuacji, bo już dzisiaj musimy myśleć o tym, co będzie potrzebne za 10-12 lat. Tymczasem cykl życia państwa demokratycznego jest zaledwie czteroletni – stwierdził minister i podkreślił, że energetyka musi funkcjonować w sposób racjonalny, oparty na analizach systemowych. – Wszystkie inwestycje energetyczne są długoterminowe, oparte na dużych środkach finansowych. Jeżeli polityka klimatyczna Unii Europejskiej zakłada intensywną transformację, to oznacza to intensywne inwestycje – powiedział.

Minister Tchórzewski zwrócił uwagę na kwestię transformacji regionów górniczych: – Polska przechodzi tę transformację od lat. Dlatego Komisja Europejska w przypadku Polski zgodziła się na okres przejściowy – oddajemy do użytku nowoczesne i bezpieczne elektrownie węglowe. Jak na razie wyprzedzamy oczekiwania – co dwa lata przybywa nam w Polsce około jednego dużego bloku energetycznego w konsumpcji energii – powiedział.

Czytaj więcej na biznesalert.pl

Udostępnij:

Autor: Redakcja onOZE