Kolejny raz Polska pozwana w sprawie powietrza

Aktor Jerzy Stuhr, dziennikarz Mariusz Szczygieł i konsultant medyczny Tomasz Sadlik to kolejne osoby, po Grażynie Wolszczak, które domagają się od Państwa Polskiego zadośćuczynienia za naruszenie prawa do czystego powietrza. Sprawa trafiła do sądu rejonowego Warszawa-Śródmieście. We wtorek, 17 września br., panowie złożyli zeznania. Kolejne posiedzenie sądu zaplanowano na 1. października.

Przypadek Jerzego Stuhra jest powszechnie znany. Aktor po wygranej walce z rakiem przełyku znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka. Przyznaje, że cierpi na choroby dróg oddechowych. Mówił, że zły stan powietrza utrudnia mu wykonywanie zawodu, wiąże się ze stresem. J. Stuhrr domaga się od Skarbu Państwa wpłaty w wysokości 20 tysięcy złotych na konto fundacji pomagającej dzieciom walczącym z chorobami onkologicznymi.

Dziennikarz Mariusz Szczygieł argumentuje, że smog ogranicza jego prawa osobiste. Zanieczyszczone powietrze utrudnia mu prowadzenie aktywnego trybu życia, zmuszony jest ćwiczyć w klimatyzowanych siłowniach.

Dziennikarz żąda zadośćuczynienia w wysokości 5 tys. zł na cele dobroczynne.

Trzeci powód, konsultant medyczny Tomasz Sadlik stara się o zadośćuczynienie w wysokości 10 tys. zł, które trafić ma na konto jednej z fundacji. Oskarżył instytucje państwowe, że wprowadzają one w błąd opinię publiczną na temat zanieczyszczenia środowiska i nie wprowadzają stosownych działań, by poprawić jego stan.

Zobacz także: Zwolanie ZWZ Energi

Pozywają o czyste powietrze
Paweł Dobroczek, radca Prokuratorii Generalnej wnioskował o oddalenie powództw. Wg niego w żadnym z tych przypadków nie wskazano na jednoznaczną zależność pomiędzy stanem powietrza a uszczerbkiem na zdrowiu potwierdzonym orzeczeniem lekarskim.

Kolejna rozprawa zaplanowana została na 1 października.

Przypomnijmy, że podobny proces, w styczniu br., przed tym samym sądem wygrała Grażyna Wolszczak.

Prawdopodobnie aktualnie toczy się aż 8 podobnych spraw.

Udostępnij:

Autor: Redakcja onOZE