Dron i czujniki sprawdzą jakość powietrza w Twardogórze

Na progu sezonu grzewczego Gmina Twardogóra uruchamia system kontroli czystości powietrza z wykorzystaniem drona i stacjonarnych czujników rozmieszczonych w 7 punktach na mieście. Ambitny projekt, który zmierzy poziom smogu i niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Całkowita wartość zadania to prawie 96 tys. złotych, w tym 76 tys. złotych pochodzi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Urządzenia będą badały skład dymów z kominów budynków nie tylko na terenie miasta, ale i całej gminy. – Za pomocą nowej aparatury samorządowcy zmierzą dokładnie ile jest emitowanych do powietrza szkodliwych substancji, w tym pyłów PM10 i PM2,5 – mówi Łukasz Michalski, Pełnomocnik Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. – Te areozole – zdaniem ekspertów – mogą przyczyniać się wzrostu zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia – dodaje. Inne substancje, których zwartość w powietrzu zbadają dron i czujniki to dwutlenek węgla oraz toksyczny formaldehyd. – Samorząd Gminy Twardogóra zdecydował o uruchomieniu nowoczesnego systemu monitoringu powietrza z powodu licznych interwencji zgłaszanych przez mieszkańców, zaniepokojonych powtarzającymi się widokami gęstych dymów, wydobywających się z kominów niektórych budynków oraz fetoru – Paweł Czuliński, Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra.

Nie tylko domowe paleniska mogą być źródłem toksycznych emisji. Na terenie miasta i gminy funkcjonują duże zakłady przemysłowe, a także małe zakłady produkcyjne, w których powstają toksyczne odpady. Będą przeprowadzane kontrole i pobierane próbki popiołów z palenisk w budynkach na terenie całej gminy. Uroczysta inauguracja całej akcji – wraz z prezentacją zakupionego drona – odbyła się w Twardogórze podczas Ekopikniku “zaBiegam o czystą Twardogórę”.

Źródło: wfosigw.wroclaw.pl

Udostępnij:

Autor: Redakcja onOZE