Program “Czyste Powietrze” po roku od uruchomienia programu

Minął rok od uruchomienia programu rządowego „Czyste Powietrze”. Wpłynęło do niego ponad 80 tysięcy wniosków na łączną kwotę ponad 1,8 mld zł. Dotychczas podjęto ponad 46 tys. uchwał o udzieleniu finansowania na łączną kwotę ponad 880 mln zł – dotacje i pożyczki. Do realizacji programu przyłączyło się 525 samorządów.

– Mija właśnie rok funkcjonowania programu „Czyste Powietrze”. To pierwszy w historii Polski tak szeroki program rządowy związany z poprawą jakości powietrza. W jego ramach możliwe jest udzielenie wsparcia dla termomodernizacji domów jednorodzinnych. I wymiany starych źródeł ogrzewania – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

„Czyste Powietrze” to program, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Skierowany jest do właścicieli które domów jednorodzinnych, którzy wykorzystują przestarzałe źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa.

Poprawa efektywności programu „Czyste Powietrze”
Realizację programu planuje się do 2029 r., a jego budżet wynosi 103 mld zł.

– W ciągu pierwszego roku funkcjonowania programu złożono ponad 80 tysięcy wniosków. Na łączną kwotę ponad 1,8 mld zł. Najwięcej z nich złożono w wojewódzkich funduszach w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Jestem przekonany, że w 2019 r. przekroczymy liczbę 100 tys. wniosków – poinformował minister.

Zobacz także: Zwolanie ZWZ Energi

Dodał, że do programu niedawno dołączyły gminy, które w ramach pilotażu wyznaczyły swoich pracowników, by pomogli chętnym wypełniać i weryfikować wnioski. To duże ułatwienie dla potencjalnych beneficjentów. Do tej pory wnioski o dofinansowanie przyjmowały i rozpatrywały wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.

– Stosowne porozumienia zostały podpisane już z 525 samorządami. Trwają rozmowy z kolejnymi gminami, które interesują się tym programem – dodał minister.

Poinformował również, że dotychczas podjęto ponad 46 tys. uchwał o udzieleniu finansowania na łączną kwotę ponad 880 mln zł (dotacje i pożyczki).

Minister podkreślił także, że obecnie – w ramach poszerzania kanałów dystrybucji tego programu – trwają konsultacje nad możliwością zaangażowania banków komercyjnych w realizację programu, co również powinno korzystnie wpłynąć na zwiększenie przyrostu liczby wniosków.

Jak zauważył minister środowiska, należy również pamiętać o uldze podatkowej, na podstawie której beneficjenci już dokonują termomodernizacji i wymiany pieców.

– Dokładną liczba osób korzystających z ulgi w roku 2019 poznamy na koniec kwietnia 2020 r., kiedy Polacy rozliczą się z podatków – powiedział H. Kowalczyk.

Źródło: magazynbiomasa.pl

Udostępnij:

Autor: Redakcja onOZE