Wszyscy politycy zgodni: “Chcemy oddychać czystym powietrzem”

– PSL stawia sobie jako priorytetową walkę z czystym powietrzem. (…) Mamy 4 mln “kopciuchów”. W ostatnim roku usunięto zaledwie 20 tys. – mówił podczas wtorkowej debaty wyborczej w Polsat News Mieczysław Kasprzak (PSL). – PiS wprowadziło program Czyste Powietrze. 103 miliardy zł na 10 lat – zaznaczył Henryk Kowalczyk (PiS). Politycy dyskutowali na temat tego, jak ich partie chcą zwalczyć smog.

Andrzej Rozenek (Lewica) powiedział, że “jego ugrupowanie chce podjąć działania systemowe polegające na wyeliminowaniu źródeł smogu”.

– Są one dwojakie: to, co spalamy w piecach domowych oraz spaliny samochodowe – dodał.

Robert Winnicki (Konfederacja Wolność i Niepodległość) stwierdził, że “czyste powietrze będzie, gdy będziemy mieć niskoemisyjne ocieplanie domów”.

– Będzie wtedy, gdy zostawimy więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków, a do tego służy nasz program podatkowy 1000 plus. Ważne jest też inwestowanie w rozwój elektrociepłowni – dodał.

Miłosława Stępień (Koalicja Obywatelska) również opowiedziała się przeciwko “kopciuchom”.

– Do 2030 roku zamierzamy usunąć piece opalane węglem. Chcę jednak zaznaczyć, że najważniejszym problemem jest ubóstwo energetyczne. Program Czyste Powietrze nie odpowiada na nie. Większość palących słabym jakościowo węglem to osoby zazwyczaj biedniejsze, potrzebujące wsparcia. KO postuluje np. zwiększenie dotacji i decentralizację działań dotyczących walki ze smogiem – mówiła.

“Rząd PiS realnie wziął się za zwalczanie smogu”

W ripostach, Mieczysław Kasprzak skierował się do ministra środowiska.

– Czy uważa pan, tak, jak minister zdrowia, że smog to jest teoretyczne pojęcie u nas w kraju? Dlaczego chcecie przepchać butem na ostatnim przerwanym posiedzeniu specustawę umożliwiającą zwiększanie liczby kopalń i zużycia węgla w Polsce? – pytał.

– Rząd PiS realnie wziął się za zwalczanie smogu (…). My to realizujemy bardzo skutecznie – odpowiedział Henryk Kowalczyk.

Andrzej Rozenek odniósł się do wypowiedzi ministra. – Niestety, panie ministrze, nie ma pan racji. Za rządów PO-PSL od chorób płucnych powstałych w wyniku zanieczyszczonego powietrza ginęło rocznie 40 tys. Polaków, dziś prawie 50 tys. Ta statystyka świadczy o tym, że niewiele zrobiliście. Polecam książkę “Nauka o klimacie”, tu jest wszystko napisane – podkreślił, pokazując lekturę.

Z kolei Konfederacja chce, aby Polacy, mając więcej pieniędzy, dobrowolnie przechodzili na niskoemisyjne spalanie lub korzystali z usług elektrociepłowni. – Nie może być tak, że KO mówi o usuwaniu pieców. Zachęćcie, a nie zmuszajcie – zaapelował Robert Winnicki.

– Chodzi o to, aby zachęcić do wymiany pieców. Nie chodzi o to, by za to karać. Dlatego też planujemy dotacje dla osób najbiedniejszych, a dla zamożniejszych kredyty pozwalające na rozłożenie kwoty, którą trzeba zainwestować w te kwestie – skontrowała Miłosława Stępień.

Źródło: polsatnews.pl

Udostępnij:

Autor: Redakcja onOZE