FOTOWOLTAIKA a nie fotowoltanika czy fotogalvanika, czyli jak przekręcamy nazwy

Po pierwsze odpowiedzmy na pytanie: który zwrot jest poprawny – fotowoltanika, czy fotowoltaika? Który z tych terminów poprawnie opisuje przyjazną środowisku technologię wytwarzania prądu? W tym artykule zbadamy etymologię słowa “fotowoltaika” i opiszemy czym jest.

Etymologia słowa fotowoltaika

Nazwa pochodzi z połączenia greckiego słowa φῶς (fōs) – co oznacza światło i nazwy jednostki siły elektro-napędowej: volt (od nazwiska włoskiego fizyka Alessandro Volty, wynalazcy baterii). Z tego połączenia powstała angielska nazwa photovoltaic na podstawie której w języku polskim poprawna nazwa tej dziedziny techniki to: fotowoltaika. Skąd zatem taka pomyłka?

Czym jest fotowoltaika?

Pod tą pozornie trudną nazwą kryje się bardzo prosty proces pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Panele fotowoltaiczne, czyli inaczej panele słoneczne, to krzemowe płyty, które coraz częściej możemy zauważyć na dachach domów czy też budynkach nowoczesnych firm. Rosnącą popularność fotowoltaika zawdzięcza połączeniu ekologii z ekonomią, ponieważ jest ona rozwiązaniem zapewniającym zwrot części lub nawet całości kosztów za wykorzystanie energii elektrycznej, nie szkodząc przy tym środowisku. Chociaż zdaje się to być niemożliwe w dobie rosnących rachunków za prąd, warto poświęcić chwilę i dowiedzieć się, jak korzystnym i przyszłościowym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne.

Skąd się wzięła fotowoltanika?

Kopiowana przez innych literówka lub źle zasłyszana ustnie nazwa – to jedne z prawdopodobnych powodów tego często popełnianego błędu. To całkiem naturalny błąd – w języku polskim “fotowoltanika” brzmi bardziej naturalnie i płynnie.

Udostępnij:

Autor: Redakcja onOZE