Znamy szczegóły projektu ustawy o rekompensatach dla gospodarstw domowych za drożejącą energię elektryczną – informuje środowa, 5 lutego, “Rzeczpospolita”.

“Po tym, jak prezes URE zatwierdził nowe, wyższe taryfy na prąd dla spółek energetycznych kontrolowanych przez Skarb Państwa, przyszedł czas na podwyżki w pozostałych firmach” – czytamy w środowym artykule.

Jak pisze “Rzeczpospolita”, spółka Innogy wysłała już w tej sprawie listy do klientów. Firma ta, która nie musi zatwierdzać cenników u regulatora, od 1 lutego podniesie ceny samej energii elektrycznej o niecałe 16 proc. Zwiększyła też opłatę handlową (o 2,41 zł brutto miesięcznie), a stawkę za przesył energii o około 2 proc. W sumie rachunki klientów Innogy wzrosną więc o około 12 proc.

Jak podkreśla gazeta, jednocześnie rząd przygotowuje przepisy, które mają zapewnić odbiorcom energii rekompensaty za zwiększone wydatki na prąd. “Rzeczpospolitej” udało się ustalić szczegóły planowanych regulacji.

Wypłata jednorazowych rekompensat ma się odbyć za pośrednictwem spółek handlujących energią, które otrzymają zwrot przekazanej kwoty. Prawo do wypłaty będzie przysługiwało wszystkim klientom niezależnie od tego, czy kupują energię od firm państwowych, czy prywatnych. Warunkiem jest jednak, by dochody tych osób za 2019 r. mieściły się w pierwszym progu podatkowym, czyli mogą wynosić maksymalnie 85,5 tys. zł.

W praktyce odbiorca energii będzie musiał złożyć u dostawcy odpowiedni wniosek, a rekompensata zostanie odliczona od pierwszego rachunku wystawionego po 15 marca 2021 r. Resort szacuje, że wysokość wypłaty – w zależności od zużycia energii elektrycznej w 2020 r. – wyniesie od około 35 zł do ponad 300 zł.

Według wyliczeń ministerstwa, prawo do rekompensat obejmuje 15 mln gospodarstw domowych, a łączna kwota wypłat sięgnie ok. 3 mld zł. Projekt ustawy musi jeszcze zyskać akceptację Rady Ministrów, a następnie trafi pod obrady parlamentu.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Autor: Redakcja onOZE