Panel wiatrowy, czyli nowy pomysł ECO na energię wiatrową

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Energetyka Cieplna Opolszczyzny współpracując z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu oraz zwycięzcami konkursu start-upowego Warm Up Your Business rozpoczyna prace projektowe, których celem jest przygotowanie innowacyjnego produktu o nazwie “Panel Wiatrowy”.

Jak zapewnia Energetyka Cieplna Opolszczyzny, Panel Wiatrowy to rozwiązanie, które ma szansę zrewolucjonizować rynek instalacji odnawialnych źródeł energii.

Jego przewagą na tle innych dostępnych technologii wykorzystujących siłę wiatru ma być możliwość produkcji energii przy bardzo słabym wietrze a dodatkową zaletą systemu ma być jego skalowalność, łatwość montażu oraz przyjazna i bezpieczna konstrukcja.

Atrakcyjna ma być również cena finalnego produktu. ECO SA nie informuje jednak na razie o potencjalnych kosztach nowego urządzenia, potencjalnej efektywności czy szacowanych kosztach produkowanej energii.

Jak działa Panel Wiatrowy? Na prostokątnej ramie, której wymiary mogą być dowolne, montowane są pionowe turbiny wiatrowe. Ich ilość dopasowywana jest do potrzeb odbiorcy. Gdy wieje wiatr, wirniki wprawiane są w ruch i kręcą się bezgłośnie wzdłuż pionowej osi obrotu.

Prądnica, będąca elementem konstrukcji, generuje energię elektryczną, która zaspokaja potrzeby energetyczne budynku. Nadwyżka wyprodukowanej energii może być przechowywana w magazynie energii.

Atutem panelu wiatrowego ma być możliwość montażu w dowolnym miejscu – np. jako element przydomowego ogrodzenia.
– Wszyscy widzimy ogromny potencjał w Panelu Wiatrowym. Bardzo chcemy doprowadzić projekt do fazy, w której ostateczny produkt będzie można zamówić do swojego domu – mówi Paweł Krawczyk członek zarządu ds. ekonomicznych ECO SA.

– Aby firma się rozwijała i oferowała produkty coraz lepiej dopasowane do potrzeb odbiorców, nieustannie poszukujemy innowacji, między innymi poprzez konkurs Warm Up Your Business, który współorganizujemy od dwóch lat z PNT w Opolu – dodaje.

Innowacje w obszarze produkcji energii, technologie oszczędne i przyjazne dla środowiska, wydajna i efektywna organizacja – to główne cele, jake stawiają przed uczestnikami organizatorzy programu akceleracyjnego “Warm up your business”.

– Jesteśmy podekscytowani, że udało nam się znaleźć partnera biznesowego, który pomoże nam rozwijać projekt naszego życia. ECO pomaga nam zarówno finansowo jak i merytorycznie, dzięki czemu możemy rozpocząć konkretne prace i mieć pewność, że podążają one w odpowiednim kierunku. Ponadto, dzięki możliwości skorzystania z zaplecza wiedzy i technologii, jakie zaoferował nam park naukowo-technologiczny, możemy już teraz po prostu pracować nad naszym panelem – mówi Rafał Juszko, jeden z autorów koncepcji Panelu Wiatrowego.

Zakończenie prac badawczo-rozwojowych planowane jest na koniec bieżącego roku. Wtedy gotowy ma być prototyp wirnika, który jest kluczowym elementem Panelu Wiatrowego.

Źródło: Gramwzielone.pl

Udostępnij:

Autor: Redakcja onoze