Rok 2019 był dla Energi Operatora rekordowy pod względem nowych przyłączonych odnawialnych źródeł energii. W zarządzanej przez spółkę sieci dystrybucyjnej przybyło blisko 18 tys. mikroinstalacji. Oznacza to, że obecnie jest ich niemal trzy razy więcej niż pod koniec 2018 roku.

Łączna moc zainstalowana 28 tys. pracujących w sieci Energi Operatora mikroźródeł wynosi już około 200 MW. Większość z nich stanowi fotowoltaika, ale zdarzają się inne przydomowe elektrownie. Prąd trafiający do linii energetycznych Energi Operatora dostarcza również 25 instalacji wiatrowych, blisko 80 elektrowni wodnych, 12 biogazowni oraz 17 mikroźródeł wykorzystujących zarówno energię słońca, jak i wiatru. W roku 2019 zainstalowana moc mikroinstalacji wzrosła o ponad 120 MW.

Szczególnie udany był ostatni kwartał 2019 roku, w którym przyłączono 7300 mikroźródeł o łącznej zainstalowanej mocy blisko 50 MW.
Jak podkreśla Energa dynamiczny przyrost nowych mikroźródeł w 2019 roku to początek procesu transformacji rynku energii. Dla dystrybutorów oznacza to konieczność jak najszybszego dostosowania sieci do dwukierunkowego przepływu energii.

Energa Operator deklaruje, że przystosowanie infrastruktury do potrzeb OZE to jeden z jej priorytetów inwestycyjnych. Firma poszukuje rozwiązań innowacyjnych, m.in. w ramach międzynarodowych projektów, takich jak Upgrid czy niedawno zainicjowany projekt EUniversal.

Żródło: cire.pl

Zostaw swoją odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *