Nissan LEAF zakończył najdłuższą i najbardziej złożoną podróż samochodu autonomicznego w Wielkiej Brytanii

W ramach realizowanego w Wielkiej Brytanii projektu badań nad technologiami przeznaczonymi do pojazdów autonomicznych zakończono z sukcesem 230‑milowy przejazd takiego pojazdu brytyjskimi drogami.

Projekt HumanDrive jest finansowany wspólnie przez rząd Wielkiej Brytanii za pośrednictwem Centrum Pojazdów Połączonych i Autonomicznych (Centre for Connected and Autonomous Vehicles — CCAV) i Innovate UK oraz dziewięciu innych partnerów konsorcjum. Całkowity budżet projektu wynosił 13,5 mln GBP.

W ramach projektu badawczego zakończono z powodzeniem dwie próby: 230-milową, autonomiczną podróż po brytyjskich drogach – „Grand Drive” – z wykorzystaniem zaawansowanej technologii pozycjonowania oraz testy na zamkniętych torach, w ramach których badano jazdę podobną do ludzkiej z wykorzystaniem nauki maszynowej w celu poprawy wrażeń użytkowników.

Jako samochody testowe wykorzystano Nissany LEAF wyposażone w moduł GPS, radar, LIDAR i kamery, czyli technologie pozwalające odbierać otaczający świat. Na podstawie tak zbieranych danych system może podejmować decyzje dotyczące poruszania się po drogach i omijania przeszkód na trasie podróży.

Szczegóły Grand Drive

Pierwszym elementem projektu była „wielka jazda” z Cranfield w Bedfordshire do Sunderland. Przejazd ten był zwieńczeniem 30‑miesięcznej pracy konsorcjum HumanDrive, czyli zespołu partnerów współpracujących pod kierunkiem inżynierów Nissana z Wielkiej Brytanii.

Jednym z kluczowych aspektów projektu było opracowanie zaawansowanego systemu sterowania pojazdem autonomicznym. W miarę postępu i upowszechniania się łączności z Internetem oraz rozwiązań autonomicznych konieczne jest opracowanie zaawansowanych systemów jazdy autonomicznej dających klientom poczucie komfortu oraz zapewniających im znajome wrażenia.

W trakcie 230‑milowej podróży wyciągnięte z badań wnioski zastosowano w praktyce, w różnych scenariuszach jazdy drogami pozamiejskimi z minimalnym oznakowaniem lub całkowicie go pozbawionymi, przez skrzyżowania i ronda, a także autostradami. Technologia autonomiczna była wykorzystywana przy zmianie pasów ruchu, włączaniu się do ruchu oraz zatrzymywaniu się i ruszaniu.

Bob Bateman, kierownik projektu w europejskim Centrum Technicznym Nissana, powiedział:

„Projekt HumanDrive umożliwił nam opracowanie autonomicznego pojazdu, który poradził sobie ze specyficznymi dla tej części świata wyzwaniami spotykanymi na brytyjskich drogach, takimi jak skomplikowane ronda i szybkie drogi podmiejskie bez oznakowania pionowego i poziomego, a nawet krawężników”.

Grand Drive była zwieńczeniem wspólnej pracy członków brytyjskiego konsorcjum, którzy postanowili zbadać jak jazda autonomiczna może naśladować naturalny, „ludzki” styl prowadzenia samochodu.

HumanDrive i uczenie maszynowe

W drugiej części projektu analizowano jak uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja mogą ulepszyć doświadczenie użytkownika i podnieść komfort jazdy pasażerów pojazdów autonomicznych i podłączonych do Internetu. Pojazdy testowe, sprawdzane na prywatnych torach, były wyposażone także w systemy sztucznej inteligencji umożliwiające uczenie maszynowe w czasie rzeczywistym, opracowane przez należącą do konsorcjum firmę Hitachi Europe Ltd. Analiza wcześniejszych scenariuszy drogowych i wyników testów różnych rozwiązań umożliwia zbudowanie zbioru danych i wykorzystanie wniosków z takich doświadczeń w podobnych sytuacjach w przyszłości, aby wytyczyć bezpieczną trasę omijającą przeszkodę.

Technologie te poddano rygorystycznym testom i dopracowywano na różne sposoby, w tym w symulacjach, z wykorzystaniem techniki Hardware-in-the-loop oraz na prywatnych torach doświadczalnych.

Parlamentarny podsekretarz stanu w Departamencie Strategii Biznesu, Energii i Przemysłu, Nadhim Zahawi, powiedział:

Bezpieczne ukończenie najdłuższej autonomicznej jazdy w Wielkiej Brytanii jest niesamowitym osiągnięciem Nissana i konsorcjum HumanDrive, a także ogromnym krokiem w kierunku wprowadzenia na brytyjskie drogi samochodów bez kierowców”.

Projekt ten jest doskonałym przykładem na to, jak przemysł motoryzacyjny we współpracy z rządem może przysłużyć się do rozwoju technologii korzystnych dla mobilności ludzi, jednocześnie przyczyniając się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla”.

Minister Stanu w Departamencie Transportu, George Freeman powiedział:

Wielka Brytania szybko staje się liderem w dziedzinie inteligentnej i zautomatyzowanej technologii zarządzania pojazdami i ruchem drogowym, w ogromnym sektorze globalnym, który ma stworzyć tysiące miejsc pracy”.

Nasza przyszłość mobilności: Urban Strategy wspiera innowacje w transporcie na rzecz czystszego, bardziej ekologicznego i inteligentnego transportu, a udany projekt Nissana HumanDrive jest ekscytującym przykładem tego, jak może wyglądać kolejny etap brytyjskiej rewolucji transportowej”.

Projekt HumanDrive wykraczał poza rozwijanie technologii jazdy autonomicznej. Badanie dotyczyło także zaawansowanych funkcji cyberbezpieczeństwa w pojazdach autonomicznych, opracowania metod testowania i zapewnienia bezpieczeństwa testów takich samochodów w Wielkiej Brytanii oraz zweryfikowania konsekwencji pojawienia się samochodów autonomicznych w szerszym systemie transportowym.

HumanDrive i Nissan

Mimo że projekt badawczy HumanDrive ograniczał się do terenu Wielkiej Brytanii, wyciągnięte wnioski będą wykorzystane do tworzenia przyszłych systemów jazdy autonomicznej, a więc na znacznie szerszą skalę.

Dziś nowe Nissany Juke, LEAF, Qashqai i X-Trail są dostępne z systemem ProPILOT, czyli technologią Nissan Intelligent Mobility współpracującą z układem kierowniczym, sterowaniem przyspieszeniem oraz hamulcami, która ułatwia prowadzenie samochodu. System wspomaga poruszanie się jednym pasem autostrady i jest zoptymalizowany zarówno pod kątem dużego natężenia ruchu, jak i szybkiej jazdy.

Uwalniając kierowcę od najbardziej nużących czynności, przyczynia się do ograniczenia zmęczenia i stresu oraz do poprawy bezpieczeństwa, ułatwiając panowanie nad pojazdem i zwiększając poczucie pewności na drodze.

David Moss, starszy wiceprezes ds. badań i rozwoju w Nissan Europe, powiedział: „Wizja Nissan Intelligent Mobility zakłada rozwijanie technologii inteligentnej jazdy przeznaczonej do wykorzystania we wszystkich naszych samochodach w dowolnej części świata. Otworzyły się możliwości wykorzystania wyników tego udanego brytyjskiego projektu badawczego w przyszłych rozwiązaniach — bardziej autonomicznych, bardziej elektrycznych i jeszcze ściślej połączonych z Internetem”.

Członkowie konsorcjum realizującego projekt HumanDrive i ich specjalizacje

  • Nissan. Partner wiodący i kierujący rozwojem pojazdu autonomicznego.
  • Hitachi. Dostawca systemów sztucznej inteligencji zapewniających zbliżone do ludzkich mechanizmy kontroli i postrzegania otoczenia.
  • Uniwersytet w Leeds. Zrozumienie ludzkich odruchów w kierowaniu pojazdem oraz ich zastosowanie w samochodach autonomicznych, a także opracowanie modelu ryzyka kierowcy.
  • Connected Places Catapult (CPC). Zarządzanie projektem, komunikacja i marketing, kampania informacyjna oraz badanie aspektów bezpieczeństwa projektu.
  • Horiba Mira. Zapewnienie obiektów testowych, obsługa projektu pod względem bezpieczeństwa.
  • SBD Automotive. Zapewnienie cyberbezpieczeństwa i badanie interfejsu człowiek-maszyna w samochodzie autonomicznym.
  • Uniwersytet Cranfield. Zapewnienie obiektów testowych i obsługa pokazów samochodów autonomicznych.
  • Atkins Ltd. Zapewnienie ram bezpieczeństwa cybernetycznego.
  • Aimsun Ltd. Badanie oddziaływania samochodów autonomicznych na system transportowy.
  • Highways England. Rozpoznanie potrzeb infrastruktury pod kątem wprowadzenia samochodów autonomicznych.

Źródło: nissannews.pl

Udostępnij:

Autor: Redakcja onOZE