PGE Nowa Energia we współpracy z siecią dealerską Grupy Volkswagen zainstaluje do 300 nowych punktów ładowania aut elektrycznych

Poznań, 17 lutego 2020 – Przedstawiciele Volkswagen Group Polska, Stowarzyszenia Dealerów – podmiotu reprezentującego autoryzowanych dealerów i partnerów serwisowych Grupy Volkswagen – oraz PGE Nowa Energia zawarli porozumienie dotyczące budowy ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych przy salonach sprzedaży samochodów marek należących do Volkswagen Group Polska. Na mocy porozumienia, w ciągu najbliższych 2 lat przy salonach zostanie uruchomionych do 300 nowych punktów ładowania.

 • przy salonach Grupy Volkswagen powstaną ogólnodostępne stacje ładowania zarówno z szybkimi złączami DC 50 kW, jak i AC 22 kW
 • wszystkie ładowarki zainstalowane przez PGE NE będą zasilane energią ze źródeł odnawialnych
 • PGE Nowa Energia oraz sieć dealerska Grupy Volkswagen zdecydowanie wpływają na rozwój infrastruktury ładowania, przy salonach dostępnych będzie łącznie ponad 350 punktów ładowania, 70 z nich już funkcjonuje
 • „Koncern Volkswagen zdecydowanie inwestuje w elektromobilność. Jesteśmy przekonani, że przyszłość należy do samochodów elektrycznych. Nie tylko ze względu na środowisko i zmiany klimatyczne, ale także dlatego, że samochody elektryczne są po prostu lepsze. Już dziś w ofercie w Polsce mamy auta elektryczne w niemal wszystkich segmentach rynku. W tym roku ich gama zostanie podwojona. Wraz z rosnącą liczbą samochodów elektrycznych na drogach, w parze musi iść dynamiczny rozwój infrastruktury.” – powiedział Wolf Stefan Specht, Prezes Zarządu Volkswagen Group Polska.

  „Rozwój elektromobilności w Polsce wymaga współpracy wielu podmiotów na wielu płaszczyznach. Jako sieć dealerska chcemy zapewnić naszym klientom szybkie i wygodne warunki ładowania ich samochodów podczas pobytu w stacji dealerskiej. Dlatego współpraca z PGE NE jako doświadczonym partnerem w dziedzinie energii jest bardzo istotna. Cieszymy się z realizacji tego pionierskiego projektu” – powiedział Krystian Lellek, przewodniczący Stowarzyszenia Dealerów.

  „Grupa PGE jest pierwszym w Polsce operatorem, którego stacje ładowania samochodów elektrycznych są w 100 proc. zasilane energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Rozwijana sieć stacji ładowania w ramach współpracy z Volkswagen Group Polska i Stowarzyszeniem Dealerów marek Volkswagen, Audi, Skoda i Seat to nasz kolejny krok w kierunku ograniczania niskiej emisji” – powiedział Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

  ,,Zawarte porozumienie to nowy rozdział w rozwoju elektromobilności. Połączone działania PGE Nowa Energia – spółki zapewniającej dynamiczny rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych oraz naszych partnerów z branży motoryzacyjnej, to kolejny impuls w celu zapewnienia postępu technologicznego w obszarze elektromobilności, przy jednoczesnym zachowaniu równowagi środowiskowej. Bardzo się cieszę, że PGE Nowa Energia dzięki tej współpracy uczestniczy w tak unikalnym, na skalę kraju, przedsięwzięciu”– powiedział Kazimierz Więcek, prezes zarządu PGE Nowa Energia.

  PGE Nowa Energia, spółka z Grupy PGE będącej liderem sektora elektroenergetycznego w Polsce, zajmuje się, między innymi, budową i zarządzaniem siecią stacji ładowania samochodów elektrycznych. W ramach współpracy spółka deklaruje instalację stacji typu multistandard, DC/AC (moc – odpowiednio – 50 kW/22 kW), ze złączem DC minimum 1xCCS2 i złączem AC 1xType2 oraz – opcjonalnie – dodatkowymi złączami.

  Porozumienie zakłada budowę w sumie prawie 300 punktów ładowania. Wszystkie ładowarki zainstalowane przez PGE będą zasilane energią ze źródeł odnawialnych. Projekt ma zostać zrealizowany w ciągu 2 lat.

  Stacje ładowania sieci PGE Nowa Energia będą dostępne dla kierowców samochodów elektrycznych wszystkich marek, zostaną także zintegrowane z aplikacjami marek, które należą do Grupy Volkswagen – na przykład – WeCharge Volkswagena i Audi e-tron Charging Services. Z uwagi na lokalizację salonów stacje ładowania powstaną w bardzo korzystnych punktach – przy trasach wylotowych z dużych i średnich miast oraz w pobliżu dróg krajowych.

  Samochody elektryczne ładowane są przede wszystkim w domu lub zakładzie pracy (70 proc.), a tylko w 25 proc. w przestrzeni miejskiej i w 5 proc. przy głównych szlakach komunikacyjnych. Jednak rozbudowa infrastruktury szybkich, ogólnodostępnych ładowarek, jest niezbędna dla rozwoju elektromobilności.

  Dlatego także w ten obszar angażuje się sieć dealerska Grupy Volkswagen w Polsce. Aktualnie przy salonach jest już dostępnych 70 punktów ładowania. Dalsze inwestycje Grupy Volkswagen oraz PGE Nowa Energia mają bardzo istotny wkład w rozbudowę publicznej infrastruktury stacji ładowania samochodów elektrycznych – w sumie dostępnych będzie ponad 350 punktów ładowania. Dealerzy mogą skorzystać z oferty PGE Nowa Energia, mogą też samodzielnie zainwestować we własną infrastrukturę ładowania. Przy wielu salonach ładowarki już są dostępne, niektóre z nich już korzystają z „zielonej” energii. Np. przy salonach marek Volkswagen i Audi firmy Ignaszak w Kaliszu jest dostępna ładowarka o mocy 50 kW zasilana z instalacji fotowoltaicznej, która znajduje się na dachu salonu.

  Wyróżniającą się inwestycję na terenie swojej firmy zrealizowała także spółka Volkswagen Group Polska. Firma zainstalowała w swojej siedzibie 36 punktów ładowania, które są udostępniane zarówno pracownikom, jak i gościom. Co istotne, ładowarki są zasilane energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Coraz więcej pracowników spółki na co dzień porusza się autami elektrycznymi oraz hybrydami typu plug-in. Po zakończeniu pracy wyjeżdżają oni autami z w pełni naładowanym akumulatorem.

  W polskiej ofercie Grupy Volkswagen dostępne są samochody elektryczne z niemal wszystkich segmentów – miejskie Volkswagen e-up! i Skoda Citigoe iV, kompaktowy Volkswagen e-Golf, SUV Audi e-tron, auto sportowe Porsche Taycan i dostawczy Volkswagen Crafter. Do końca roku ich oferta zostanie więcej niż podwojona. Dostępnych będzie również kilkanaście samochodów hybrydowych typu plug-in marek

  Od 2016 roku koncern Volkswagen wdraża najbardziej kompleksową inicjatywę elektryfikacji w globalnym przemyśle motoryzacyjnym. W latach 2020-2024 Grupa zainwestuje 60 miliardów euro w rozwój samochodów hybrydowych, elektromobilność oraz w cyfryzację, z czego około 33 miliardy w samą elektromobilność. Do 2029 roku koncern planuje wprowadzić na rynek do 75 modeli z napędem wyłącznie elektrycznym oraz około 60 modeli hybrydowych. Do 2025 r. Grupa Volkswagen uruchomi w Europie 36.000 punktów ładowania.

  Źródło: vw-press.pl

  Autor: Redakcja onOZE