Spadek zanieczyszczenia powietrza we Włoszech

Wpływ ogólnokrajowej kwarantanny we Włoszech, która rozpoczęła się w tym tygodniu, można już zmierzyć przy niższych poziomach zanieczyszczenia powietrza i spadku emisji dwutlenku azotu, przy czym spadek ten jest szczególnie widoczny w regionie północnym, który został zablokowany przed resztą kraju.

Spadek zanieczyszczenia został wykryty przez satelitę Sentinel-5 Precursor, a naukowcy doszli do wniosku, że był on przede wszystkim wynikiem wysiłków mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wysoce zakaźnego koronawirusa. „Jesteśmy przekonani, że ograniczenie emisji, które widzimy, zbiega się z blokadą we Włoszech, powodując mniejszy ruch i działalność przemysłową” – powiedział w oświadczeniu Claus Zehner, kierownik misji satelitarnej w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Włochy zgłosiły drugą co do wielkości liczbę zdiagnozowanych przypadków koronawirusa, z ponad 15 000 znanych zakażeń i ponad 1000 zgonów. Premier Giuseppe Conte ogłosił 9 marca ogólnokrajową blokadę, czyniąc Włochy pierwszym krajem, który wdrożył taki środek.

Satelita Copernicus Sentinel-5 śledził emisję dwutlenku azotu w Europie od 1 stycznia do 11 marca, stosując 10-dniową średnią ruchomą. Według Rhodium Group, firmy badawczej, która opracowuje roczne szacunki, podtlenek azotu odpowiada za 6% światowej emisji gazów cieplarnianych. Większość pochodzi z rolnictwa, chociaż zużycie paliw kopalnych również przyczynia się do całości.

Spadek emisji może być krótkotrwały. Na początku tego roku satelity wykryły również dramatyczny spadek w Chinach, w których wybuchł wybuch koronawirusa. Emisje spadły w lutym, gdy część kraju zaprzestała działalności w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby, ale ponownie wzrosła w marcu, a pracownicy powoli wracali do pracy.

Źródło: bloomberg

Udostępnij:

Autor: Redakcja onOZE