Poleganie na paliwach kopalnych sprawiło, że kraje są bardziej narażone na wstrząs gospodarczy spowodowany światowymi kryzysami, takimi jak koronawirus, a rządy powinny szukać energii odnawialnej, aby zmniejszyć takie ryzyko, powiedział jeden z czołowych ekonomistów finansowych.

Dr Charles Donovan, dyrektor wykonawczy Centre for Climate Finance and Investment w londyńskiej szkole Imperial College Business School, pod koniec tygodnia udzielił komentarza dla Forbes.com. W tym czasie ogłoszono pandemię koronowirusa COVID-19, a także Arabia ​​Saudyjska ogłosiła, że zwiększy podaż ropy w czasie spadku popytu. Te dwa wydarzenia spowodowały, że indeks Dow Jones Industrial Average spadł aż o 10% – to największy spadek od 1987 r., Co spowodowało, że banki centralne wydały dalsze poważne prognozy recesji.

„Myślę, że wkraczamy w zupełnie nową fazę zmienności” – powiedział Donovan. „Są to niefortunne reperkusje rynku światowego, który jest narażony na zmienność rynków ropy naftowej i cierpi, gdy w najgorszym momencie pojawiają się nieprzewidziane zdarzenia, takie jak koronawirus”

Ochrona przed ryzykiem kolejnych kryzysów, od zmiany klimatu po pandemie, wymagałaby nie tylko krótkoterminowych zastrzyków gotówki, ale „wspólnego myślenia” przez decydentów, którzy powinni priorytetowo traktować rozwijające się gospodarki, które nie są powiązane z ropą i gazem.

Podczas gdy działacze i badacze klimatu promują energię odnawialną ze względów środowiskowych, Donovan podkreślił, że zrównoważone źródła energii, takie jak energia wiatrowa, słoneczna i wodna, powinny być bardziej atrakcyjne dla inwestorów i decydentów niż paliwa kopalne ze względów czysto ekonomicznych.

„Należy uznać, że zwiększona zmienność na rynkach ropy stanie w wyraźnym kontraście z tym, co może stać się wielką zaletą energii odnawialnej, ale bardziej ze stabilnością przepływów pieniężnych z aktywów bazowych – powiedział Donovan. „Względna stabilność energii odnawialnej, która jest w pełni zakontraktowana, która ma już umowy na zakup energii … powinna uczynić ją odporną na pogorszenie”.

Ta analiza opiera się częściowo na nieodłącznych cechach energii odnawialnej: napędzane wiatrem, wodą lub światłem słonecznym i przechwytywane przez zrównoważoną infrastrukturę, odnawialne źródła energii są postrzegane jako bardziej odporne na monopolizację przez kartele i bezpośrednią manipulację.

Jednak obecna polityka pieniężna jest opóźniona, obciążona nieodłącznym, historycznym nastawieniem do paliw kopalnych. Jest to rzeczywistość coraz bardziej rozpoznawalna w Europie: we wrześniu była szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde zaleciła Europejskiemu Bankowi Centralnemu (EBC) wycofanie inwestycji w paliwa kopalne i wybranie zielonych obligacji – choć Lagarde zauważył, że rynek energii odnawialnej nie był jeszcze wystarczająco duży, aby objąć portfel EBC o wartości 2,6 bln EUR (2,9 bln USD). Tymczasem emisja zielonych obligacji wzrosła w ubiegłym roku o 50%, osiągając rekordową kwotę 255 miliardów dolarów, zgodnie z inicjatywą Climate Bonds Initiative.

Źródło: Forbes

Autor: Redakcja onOZE