MR: IX polsko-tajwańskie konsultacje gospodarcze: wzmacnianie współpracy handlowej i dywersyfikacji łańcuchów dostaw (komunikat)

– MR informuje:

Podpisanie porozumienia o wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw oraz startupów, a także porozumienia o współpracy jednostek akredytujących – to efekt odbywających się we wtorek w Warszawie IX polsko-tajwańskich konsultacji gospodarczych z udziałem wiceministra rozwoju Krzysztofa Mazura oraz wiceministra gospodarki Chern-Chyi Chena. Polska chce wzmacniać wymianę handlową z Tajwanem oraz współpracować przy dywersyfikacji łańcuchów dostaw.

Coroczne konsultacje gospodarcze między Polską a Tajwanem mają już swoją kilkuletnią tradycję. Podczas tegorocznego spotkania podpisano porozumienie pomiędzy Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) a tajwańską Administracją Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz porozumienie między Polskim Centrum Akredytacji a Tajwańską Fundacją Akredytacji.

Wiceszefowie resortów gospodarczych Polski i Tajwanu rozmawiali m.in. o wpływie pandemii Covid-19 na wzajemne relacje handlowe oraz na sytuację społeczno-gospodarczą na świecie. W tym kontekście poruszono także tematy współpracy w dziedzinach elektromobilności oraz cyberbezpieczeństwa.

– Jestem zadowolony, że po dwóch latach, wbrew wszelkim przeciwnościom spowodowanym pandemią Covid-19, obie strony były w stanie wznowić dialog gospodarczy. Nasze konsultacje odgrywają pod tym względem zasadniczą rolę – powiedział podczas spotkania wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.

Jak podkreślił: – Pandemia nie szkodzi w znaczący sposób naszemu dwustronnemu handlowi. W pierwszym półroczu 2020 roku wzrósł on o blisko 6% rok do roku, przy jednoczesnym znacznym wzroście polskiego eksportu. Tajwan pozostaje siódmym partnerem handlowym Polski w Azji Wschodniej.

– Jestem przekonany, że jest więcej możliwości rozwoju naszego handlu. W szczególności chcielibyśmy otrzymać wsparcie w otwarciu tajwańskiego rynku na polskie produkty rolne – mówił wiceminister.

Krzysztof Mazur zaznaczył: – Pandemia pokazała potrzebę dywersyfikacji istniejącego łańcucha dostaw, ujawniając szkodliwe skutki nadmiernego polegania na jednym dostawcy w niektórych wrażliwych sektorach, takich jak farmacja.

Podkreślił: – Niedawno Amerykański Instytut na Tajwanie i Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zewnętrznego zgodziły się na bliższą współpracę, w celu zwiększenia odporności globalnego łańcucha dostaw, również poprzez jego rozwijanie w takich regionach, jak Grupa Wyszehradzka. Zapewniam, że Polska jest gotowa do współpracy z Tajwanem w tej dziedzinie.

Polsko-tajwańska współpraca w elektromobilności

Polska jest jednym z głównych producentów baterii do pojazdów i autobusów elektrycznych, a także podzespołów i części zamiennych do pojazdów w UE. Planuje także produkować własny samochód elektryczny „Izera”. Jesteśmy gotowi współpracować z tajwańskimi podmiotami przy tym projekcie.

Polsko-tajwańska współpraca – wzmacnianie startupów

Współpraca startupowa to jeden z najbardziej obiecujących obszarów polsko-tajwańskich stosunków gospodarczych. W ciągu ostatnich 18 miesięcy sześć polskich startupów zakwalifikowało się do projektu inkubacyjnego Fundacji EPOCH „Garage +” dla młodych innowacyjnych firm.

Polskie startupy z powodzeniem aplikowały też do innych podobnych programów na Tajwanie, takich jak Talents Taipei czy Mobile Heroes. Podpisanie porozumienia pomiędzy Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości a tajwańską Administracją Małych i Średnich Przedsiębiorstw ma pomóc w rozwoju dalszej współpracy w tej dziedzinie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Udostępnij:

Autor: