Najważniejsze europejskie instytucje zajmą się petycją w/s Turowa

W środę czeka nas bardzo ważny dzień! Przed Parlamentem Europejskim rozpatrywana będzie sprawa petycji w/s obrony Turowa. Jak się jednak okazuje, dzisiaj europejska Komisja ds. Petycji poinformowała, że ta, zostaje skierowana do najważniejszych instytucji UE w celu rozpatrzenia.

Pismo z tą dobrą informacją zostało skierowane do zgorzeleckiego ZKlastra jako organizatora zbiórki podpisów w obronie kombinatu oraz inicjatora transformacji regionu turoszowskiego. Komisja Petycji uznała sprawę za bardzo ważna dla całej społeczności UE i poinformowała o skierowaniu jej do najważniejszych instytucji.

Poza samym Parlamentem UE, mowa między innymi o: Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, Komisji Środowiska, Społeczeństwa Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności oraz Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.

Współpraca ponad podziałami

O tym, że nie jest to przypadek i, że instytucje UE spraw naszego regionu nie lekceważą, a co za tym idzie, jesteśmy bardzo ważni, ponieważ świetnie przygotowujemy się do nadchodzących wyzwań, powiedział profesor Jerzy Buzek, przewodniczący w/w Komisji Przemysłu.

-Jesteście doskonale przygotowani do nieuchronnych zmian, jakie w najbliższych latach zachodzić będą w Europie i w Polsce”-  pochwalił samorządy z obszaru Turowa, prof. Jerzy Buzek, trzy tygodnie temu, podczas spotkania online zorganizowanego przez poseł Zofię Czernow na temat pozyskania dla naszego regionu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

– Nie słyszałem, by jakikolwiek z polskich regionów, a nawet regionów niemieckich, czy czeskich, był na poziomie lokalnym przygotowany tak kompleksowo do wyzwań, które przed nim stoją. To zaawansowanie, jakie widzę u Was, to fantastyczny argument, którego będę używał. Jesteście doskonale przygotowani!”podkreślił aktualny przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.

Poważne potraktowanie przez Komisję Europejską petycji ZKlastra pokazuje, że dobrze przygotowane działania mają sens. Samorządy z obszaru Turowa, skupione w ramach Komitetu Transformacji Regionu Turoszowskiego, po raz kolejny udowodniły, że mają plan na obronę aktualnych miejsc pracy oraz tworzenie nowych, w ramach przemiany, jaka czeka Bogatynię, Zgorzelec i okoliczne miejscowości.

Sprawę aktywnie wspiera też europoseł Anna Zalewska. Z pewnością na stanowisko Komisji mają wpływ już prowadzone inwestycje, takie jak ogromne farmy fotowoltaiczne i wiatrowe oraz nowoczesne sieci przesyłowe w miejscowościach Ręczyn i Krzewina, pod Bogatynią.

Otwiera się szansa na rozwiązanie konfliktu w strategicznym regionie na styku ziem polskich, niemieckich i czeskich. Obszar ma szanse na kontynuacje wdrażania planów transformacyjnych przygotowanych przez samorządowców. Przekazanie sprawy dalej oznacza, że wzięte będą pod uwagę argumenty wszystkich stron, a nie tylko czeskiej i niemieckiej.

Autor: Redakcja onOZE