Fotowoltaika dla rolników. Jakie systemy PV stosować?

Odpowiednie nasłonecznienie ma ogromne znaczenie dla rolnictwa – wpływa na wzrastanie plonów i tym samym wielkość zbiorów. Korzyści płynących ze słońca może być jednak więcej. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym rolnicy mogą dodatkowo potraktować je jako darmowe źródło energii, oszczędzając przy tym na rachunkach za prąd.

Jakie systemy PV warto zastosować?

Dla rolników, którzy nie mają możliwości zamontowania paneli fotowoltaicznych na konstrukcjach dachowych, alternatywą są panele fotowoltaiczne na gruncie, montowane za pomocą palowania. Podobna opcja wchodzi też w grę, jeśli inwestor zamierza wybudować farmę fotowoltaiczną. Panele fotowoltaiczne naziemne pozwalają na efektywne wykorzystanie przestrzeni, a także dają możliwość łatwiejszego dostępu do zamontowanej instalacji. Asortyment AS Energy zawiera rozwiązania odpowiednie dla wszystkich klas gleb, a dzięki najnowocześniejszym systemom kotwiczącym, są one stabilnie i bezpiecznie montowane nawet na najbardziej wymagających podłożach. W ofercie znajdują się zarówno panele fotowoltaiczne naziemne jednopodporowe w układzie pionowym, jak i dwupodporowe w układzie poziomym.

W przypadku farmy fotowoltaicznej, rolnik przestaje być prosumentem (czyli nie produkuje energii tylko na własne potrzeby), a staje się producentem i zarabia na każdej sprzedanej kWh mocy. Choć jest ona mniej warta od tej wyprodukowanej przez instalację prosumencką, to może przynosić duże dochody.

Programy wsparcia obniżają koszty inwestycji

Dobrze dobrane systemy fotowoltaiczne zwracają się w ciągu kilku lat. By maksymalnie skrócić ten czas, warto skorzystać z wielu możliwości finansowania i ulg dla rolników. W ramach programu Czyste Powietrze dofinansowanie proponują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. W przypadku termomodernizacji, co wiąże się z wymianą starego pieca na paliwo stałe, można otrzymać częściowy zwrot kosztów. Warty uwagi jest również program Agroenergia, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wiele gmin oferuje też własne wsparcie – warto o nie zapytać we właściwym urzędzie. Oferty dla tego typu inwestycji dostępne są także w ramach Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich. Można wreszcie skorzystać z niskooprocentowanego kredytu np. w Banku Ochrony Środowiska lub z oferty leasingu instalacji.

Autor: Redakcja onOZE