Popularność fotowoltaiki mówi sama za siebie – posiadanie paneli słonecznych wiąże się ze sporymi oszczędnościami. Osoby planujące montaż instalacji mogą zastanawiać się jednak, w jaki sposób podwyżki cen prądu wpływają na opłacalność inwestycji. Czy wzrost cen wpływa również na prosumentów?

Z czego wynika wzrost cen prądu?

Od kilku lat Polacy płacą coraz wyższe rachunki za energię elektryczną. Wzrost cen prądu jest efektem polityki energetycznej, która bezpośrednio wpływa na odbiorców energii i ich comiesięczne wydatki. Głównym winowajcą jest węgiel- korzystanie z niego staje się coraz droższe. Wynika to z tego, że Unia Europejska wprowadziła opłaty za emisję dwutlenku węgla, które zwiększają się z roku na rok. Działanie to ma na celu wspieranie ochrony środowiska, a także przyspieszenie rozwoju i inwestowania w odnawialne źródła energii. W Polsce jednak przeważa prąd produkowany z węgla i wiele przedsiębiorstw w procesie jego wytwarzania emituje duże ilości dwutlenku węgla do atmosfery, a więc równocześnie musi ponosić za to spore opłaty. Zakłady energetyczne wydając większe kwoty na opłaty zgłaszają się z wnioskami do Urzędu Regulacji Energetyki o wyższe stawki dla swoich klientów, w efekcie podwyżki prądu dotyczą zarówno firm jak i odbiorców indywidualnych.

Czy gospodarstwa domowe płacą więcej za prąd?

Średnie ceny energii elektrycznej (zawierające koszt dostarczenia prądu do odbiorcy i zużywanej energii) w ciągu ostatnich lat kształtowały się następująco:

 • w 2019 roku około 0,55 gr za 1 kWh,
 • w 2020 roku około 0,62 gr za 1 kWh,
 • w 2021 roku około 0,74 gr za 1 kWh .

Dokładne koszty mogą się oczywiście różnić w zależności od konkretnego dostawcy i taryfy, jednak jedno jest pewne – wzrost cen energii elektrycznej jest dość drastyczny. W szczególności odczuwają to odbiorcy prądu, które mają duże zużycie.

Jak wzrosły rachunki odbiorców energii?

Analizując podwyżki cen energii elektrycznej warto również spojrzeć dokładniej na wysokość samych rachunków za prąd. Na potrzeby obliczeń załóżmy, że rachunek opłaca rodzina 2+2, która zużywa około 2400 kWh prądu rocznie (200 kWh miesięcznie). W takim przypadku rachunki za energię elektryczną w 2020 roku wzrosły o około 14 złotych na miesiąc (165 zł na rok), a w 2021 roku o około 10 złotych (120 zł na rok).

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Panele słoneczne to dość spory wydatek na start. Koszt instalacji fotowoltaicznej mieści się zazwyczaj w kilku lub kilkunastu tysiącach złotych. Dla niektórych gospodarstw domowych może być to spora kwota, jednak prosumenci mają wiele możliwości: od skorzystania z dotacji (przykładem może być program Mój Prąd lub Czyste Powietrze) przez wzięcie pożyczki na panele fotowoltaiczne. Cena całej instalacji może różnić się w zależności od wybranej firmy fotowoltaicznej i jakości wykorzystywanych elementów. Należy jednak pamiętać, że fotowoltaika to inwestycja na lata – jeżeli składa się z lepszych elementów, to posłuży przez dłuższy czas, w którym właściciel będzie unikał podwyżek cen prądu. Dokładne oferty różnych sprzedawców instalacji można sprawdzić w porównywarce Rachuneo.

Czy kupując instalację fotowoltaiczną można zaoszczędzić?

Niektórzy odbiorcy energii uważają, że wzrost cen jest jedynie tymczasowy, a gdy zaczną one spadać, fotowoltaika przestanie być opłacalna. Większość ekspertów podtrzymuje jednak, że podwyżki to zjawisko, z którym będziemy mieć do czynienia przez najbliższe kilka lub nawet kilkanaście lat. Przy dobrze dobranej mocy instalacji fotowoltaicznej i zmniejszonej ilości prądu przekazywanego do sieci energetycznej, zwrot kosztów następuje średnio po 7 latach od zainwestowania środków (na ten czas ma wpływ wiele czynników i w każdej sytuacji może się on różnić). W obecnej sytuacji na rynku, prosumenci powinni czuć się względnie bezpiecznie i przewidywać szybki i bezproblemowy zwrot, ponieważ panele fotowoltaiczne działają sprawnie przez przynajmniej kilkanaście lat od montażu.

Rachunki za prąd są kluczowe w oszczędnościach związanych z montażem instalacji fotowoltaicznej. Opłaty przy działających panelach wynoszą zazwyczaj kilkanaście zł miesięcznie, ponieważ prosument musi opłacić koszty związane z dystrybucją (dostarczeniem prądu). Dokładne oszczędności będą oczywiście zależne od przyszłych podwyżek cen prądu.

Podwyżki cen prądu a fotowoltaika – za co płacą prosumenci?

Podwyżki cen prądu w 2020 r. były bardziej korzystne dla właścicieli instalacji – wzrósł głównie koszt energii czynnej, którego prosument nie pokrywa (lub pokrywa w znacznie mniejszym stopniu). W 2021 r. pojawiła się opłata mocowa, która związana jest z dystrybucją i nawet przy fotowoltaice pojawia się na rachunkach. Głównym elementem, który będzie różnicował wysokość oszczędności jest wzrost cen prądu w przyszłych latach, a dokładniej odpowiedź na pytanie: czy ten wzrost będzie dotyczył również właścicieli instalacji fotowoltaicznej?

Zielona energia jest przyszłością rynku

Jedno jest pewne – przy zwiększających się wydatkach, firmy energetyczne będą zwracały się z wnioskami do Urzędu Regulacji Energetyki o podniesienie swoich cenników. W jakim stopniu zmieni to ceny prądu dla osób posiadających instalacje fotowoltaiczne? Trudno powiedzieć. Możemy jednak podkreślić, że odnawialne źródła energii elektrycznej są przyszłością rynku energetycznego, a państwa należące do Unii Europejskiej w większości będą starały się wspierać zielone inwestycje. Cen energii nie zmniejszymy, a prąd jest nam niezbędny co codziennego funkcjonowania. Prąd z fotowoltaiki jest rozwiązaniem dla osób, które zdają sobie sprawę z możliwości jakie otwiera takie rozwiązanie, i co ważne – jest to rozwiązanie dla osoby fizycznej, ale również firmy.

Jak zwiększyć oszczędności z fotowoltaiki?

Fotowoltaika jest najbardziej opłacalna, gdy energię, którą produkują panele zużywamy na bieżąco (nazywamy to autokonsumpcją). Pozostała energia, którą wytworzy instalacja przekazywana jest do sieci energetycznej, którą prosument może odebrać w około 70-80%. Warunkiem zwiększenia oszczędności jest maksymalizowanie autokonsumpcji w czasie, gdy prądu z paneli fotowoltaicznych jest najwięcej. Instalacja jest więc dobrą okazją na przemyślenie możliwości wykorzystywania energii.

Sposoby na zwiększenie zużycia prądu z paneli fotowoltaicznych

Energię z fotowoltaiki można wykorzystać w taki sposób, aby poprawić komfort życia i zarazem nie zwiększać rachunków za prąd (również w przypadku, gdy pojawi się podwyżka cen). Kilka sposobów na zwiększenie autokonsumpcji:

 • Klimatyzacja – korzystamy z niej latem, gdy panele produkują największą ilość energii. Dodatkowo można włączać ją jedynie w ciągu dnia.
 • Korzystanie ze sprzętów elektrycznych w dzień – pralkę, zmywarkę czy ładowanie pojazdów elektrycznych można ustalić na konkretną godzinę.
 • Dodatkowy zakup pompy ciepła.

Podwyżki cen prądu nie będą problemem dla prosumentów – mogą oni sobie pozwolić na dodatkowe luksusy. W przypadku odbiorców korzystających całościowo z prądu kupowanego od sprzedawcy, zwiększenie ceny energii elektrycznej podnosi koszt użytkowania każdego sprzętu elektrycznego.

Artykuł sponsorowany

1 Komentarz

 • Adek

  5 miesięcy ago / 17 kwietnia 2021 @ 00:16

  Fotowoltaika daje komfort niezależności od rosnących cen prądu. I tak, tez do końca nie wierzyłem ze w naszym klimacie tego wygenerowanego pradu wystarczy na zapewnienie ciepła w domu, ale jednak po roku uzytkowania zwracam honor zwłaszcza specom z Levady. Jest jak mówili, prawidłowy montaz, odpowiednie nasłonecznienie i wysoka jakosc paneli – to podstawowe elementy dzieki którym inwestycja sie opłaci

Zostaw swoją odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *