Na początku maja, w prężnie działającym od trzech lat, Zgorzeleckim Klastrze Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa, Alberta Gryszczuka zastąpiła Agnieszka Spirydowicz

Nowa prezes będzie kontynuować rozwój inwestycji zapoczątkowanych w ZKlastrze trzy lata temu. Przypomnieć należy, że w ramach Zgorzeleckiego Klastra m.in. działa obecnie największa w Polsce farma fotowoltaiczna o mocy już teraz wynosi 79 MW. Tylko w ostatnich tygodniach spółkom należącym do klastra udało się pozyskać 17,5 milionów złotych, za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na budowę kolejnych elektrowni wiatrowych na terenie gminy Bogatynia. Mają one być elementem rozwiązania hybrydowego i będą w przyszłości współpracować z magazynami energii, które zostaną podłączone do tej samej sieci średniego napięcia.

Agnieszka Spirydowicz dotychczas w bardzo dużym stopniu angażowała się we współpracę samorządów Dolnego Śląska z Komisją Europejską i partnerami zagranicznymi, szczególnie w zakresie transformacji energetycznej Turowa oraz pozyskanie na nią funduszów. Podkreślić należy, że nowo powołana prezes była też koordynatorem regionalnym krajowego planu sprawiedliwej transformacji w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

„Cieszę się, że dane mi będzie zarządzać przedsięwzięciem, które jest w awangardzie, jeśli chodzi o energię odnawialną i rozproszoną w Polsce. Będę chciała kontynuować rozwój projektów, które zostały zainicjowane przez Alberta Gryszczuka. Mam tu na myśli przede wszystkim współpracę z samorządowcami i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla Powiatu Zgorzeleckiego, na najbliższe kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Po wygaszeniu kombinatu PGE, co wydaje się nieuniknione, mam nadzieję, że Zklaster utrzyma swoją dynamikę budowy OZE. Mam świadomość, że czeka nas sporo pracy i wyzwań, ale uważam, że inwestycje, które realizuje zespół zgorzeleckiego klastra, są wyjątkowo ciekawe, innowacyjne. Jest też ogromną przyjemnością dla mnie współpraca z grupą tak wybitnych ekspertów, jakich zgromadził w Zklastrze Albert Gryszczuk”powiedziała Agnieszka Spirydowicz.

Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej, oprócz największej w Polsce farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej na terenie gminy Bogatynia, może też pochwalić się innymi sukcesami. Klaster tworzą start-upy: E-Power Control, prowadzący działalność w zakresie technologii magazynowania energii i wytwarzania dużych mocy obliczeniowych, oraz Innovation AG, spółka, która stworzyła pierwszy w Polsce terenowy pojazd elektryczny Sokół 4×4 skonstruowany na zasadzie ekokonwersji. W ramach Zgorzeleckiego Hubu Innowacji spółka Innovation AG skonstruowała też kolejne, w pełni elektryczne auto zadaniowe, które napędzane jest energią z OZE i służy do zadań serwisowych na farmie fotowoltaicznej.

Dotychczasowy prezes Zklastra Albert Gryszczuk w większym zakresie poświęci się pracy nad rozwojem energii rozproszonej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem idei klastrów energii, realizując tę ideę jako prezes Krajowej Izby Klastrów Energii.

Zostaw swoją odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *