Rozporządzenie w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2022 r.” zostało podpisane przez ministra klimatu i środowiska, a następnie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni.

W porównaniu do 2021 r. obniżono wielkość udziału dla tzw. zielonych certyfikatów z 19,5% do 18,5%, natomiast dla tzw. błękitnych certyfikatów utrzymano ją na poziomie 0,5%.

Wskazany poziom obowiązku wynika z konieczności zapewnienia utrzymania stabilnych i przewidywalnych warunków funkcjonowania rynku OZE dla wytwórców uczestniczących w systemie świadectw pochodzenia. Przyczyni się to do ograniczenia kosztów funkcjonowania tego systemu ponoszonych przez odbiorców końcowych, w tym odbiorców energochłonnych.

W przypadku analogicznego rozporządzenia wyznaczającego wielkość obowiązku na kolejny rok lub lata kalendarzowe, należy wziąć pod uwagę możliwość, że zostanie wprowadzona kolejna korekta, która zapewni stopniową redukcję nadpodaży świadectw pochodzenia.

Więcej

Zostaw swoją odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *